Clairette

Původ: Jižní Francie, ale je zde na ústupu, v malém množství se pěstuje v Jižní Africe, kde se používá k výrobě šumivého vína. Dále se pěstuje v Alžírsku, Maroku, Itálii, Rumunsku, Austrálii, Uruquayi a Chile.

Vlastnosti: Odrůda rychlého zrání a pozdního zrání, 30 dní po Chasselas. Je odolná proti plísním, daří se jí na chudých půdách.

Víno: Jednoodrůdové ve Francii existuje v AOC Clairette de Belgarde a Clairette de Languedoc. Je velmi zlatožluté barvy, aromatické a bohaté na alkohol. Také se zpracovává jako fortifikované víno. Sceluje se většinou s odrůdou Muscat Blanc (Muškát bílý), do směsi přináší svěžest a lehkost. Dále se zpracovává na šumivé víno AOC Blanquette de Limoux, zde je scelováno v jistém poměru s odrůdou Mauzac, tím vzniká  zlatožluté, perlivé víno, poddajné, sladké a ovocné, s parfémem muškátu a růží. Věhlas této odrůdě zajistila šumivá vína z Cote du Rhone Clairette de Die a Crémant de Die. Jsou bohatá na cukr, demi-sec, málo alkoholická (7 – 8 stupňů). Patří mezi 13 autorizovaných odrůd pro výrobu AOC Chateaneuf du Pape. Existuje také Clairette Rose (růžový), vyznačující se barvou svých bobulí.

Synonyma: Blanc Laffite, Blanquette, Bou Afrara, Branquete, Cibade, Clairette blanche, Clairette de Limoux, Clairette pointue, Colle Musquette, Cotticour, Fehér Clairette, Gaillard blanc, Granolata, Kleret, Kleret Belyi, Muscade, Ondenic, Osianka, Ovsyanka, Petit blanc, Petit kleret, Poupe de Gate, Pti blan d’Obena, Seidentraube, Uva Gijona et Vivsyanka.

 

Aktuální informace ze světa vína najdete také na našem Facebooku.