Redakční test: Dealkoholizovaná vína – Carl Jung Rosé

 „Za tuhle dobrou zprávu dal starej Vejvoda celou láhev vermutu na stůl a potom se voba vypravili do Bolzánový ulice, co se tam jde dolů po schodech a co tam mají gramofon. A skutečně, tam se čepovala samá ovocná vína, nejen lihuprostá, ale dokonce i bez alkoholu…“

CARL JUNG

Znalci literatury zcela jistě poznali úryvek z „Osudů dobrého vojáka Švejka„, ze kterého je patrné, že neřešíme nový problém. Každý z nás se v životě dostane do situace, kdy je mu alkohol z nějakého  důvodu zapovězen na delší období či dokonce na trvalo. Většinou to bývají důvody  náboženské a zdaleka nemusíte být jen Muslim neboť je plno křesťanských církví, které zapovídají pití alkoholu. Nebo důvody filosofické neboť alkohol může ovlivňovat vaše smysly a tím ovlivňovat vaše poznání světa. Etické  – jste například primář v protialkoholní léčebně a rozhodnete se držet se svými pacienty „basu“. A konečně důvody zdravotní, což nemusí být jen obligátní jaterní cirhóza, ale i důvody radostné jako například mateřství a nasledné kojení.

Nyní malý popis výroby dealkoholizovaného vína, jak název napovídá na počátku je klasické víno vyráběné standardním postupem jako klasické víno tj. vylisovaný mošt (popřípadě nějaká macerace pro rosé a červená vína) se nechá zkvasit a uzrát v mladé víno. Toto víno se v tzv. několikanásobném vakuovém odparu zbaví alkoholu. V prvním odparu se zachytí velká část aromatických látek, v další fázi odparu se víno zbaví alkoholu a aromatické látky z prvního odparu se vrátí do vína. Vinařství Carl Jung má na tuto technologii patent již od roku 1908, vynálezcem této dealkoholizační metody je syn zakladatele vinařství Carl Jung junior, patent je již dávno propadlý a tak se ve světě objevilo několik dalších výrobců pravých nealkoholických vín a výrobci disponující touto technologií jsou i v naší vlasti a to Bohemia sekt a z tichých vín Vinselekt Michlovský.

Vhodné pro těhotné a kojící

Lahev byla zakoupena v řetězci Makro, konkrétně  růžové dealkoholizované víno německého  výrobce Carl Jung, a čekala na vhodnou příležitost k redakčnímu testu. Minulý týden přišlo pozvání na večerní grilovačku s přáteli a bylo rozhodnuto, mezi přáteli se nachází velmi zodpovědná těhulka v cca 7. měsíci takže hlavní testovací oběť byla vybrána.

Lahev je již z obchodu vybavená velkou papírovou upoutávkou „skutečné víno žádný alkohol“ což je poněkud klamavá reklama neboť toto víno přece jenom jisté mikroskopické množství alkoholu a to 0.4% což je cca 30x až 40x méně než je obsah alkoholu v „normálním“ běžném víně.

Dle kontra-etikety cuvée – odrůdy airén, tempranillo, obsah cukru 37g/l řadí toto víno k polosladkým, klasický šroubovací uzávěr, maloobchodní cena cca 145 Kč.

Láhev byla nachlazena na doporučených cca 6-8°C  a je dobré opravdu tuto servírovací teplotu dodržet.

Barva – slabě lososová.

Vůně – spíše střední intenzity a poměrně rychle vyprchá, ve vůni převládá červené jablko s náznakem jahody a maliny,

Chuť – absence říznější kyselinky a naprosto chyběla hořčina a kořenitost tak typická pro růžová vína, celkově by se to dalo přirovnat k méně sladké Vinee s poměrně dlouhým fádnějším dojezdem.

Verdikt – Mezi nealko sommeliéry bylo toto víno hodnoceno jako jedno z nejlepších, ale nemůžete od takto upraveného vína čekat takový buket a 

Rosé Selection

plnost chuti jako od běžného vína, většina z nás se rychle vrátila ke sklenici s „pravým“ vínem, ale přítomná těhulka byla vínem po několika měsíčním půstu naprosto nadšená a proto můžeme vřele doporučit jako vhodný kompromis, jak si připomenout chuť vína a přitom se vzdát zeleného démona alkoholu.

 

VINAŘSTVÍ

CARL JUNG GmbH – Německo

cuvée – airén, tempranillo
polosladké  – 37 g/l
alkohol – méně než 0,4%.

 

 

 

Jan Kynčl

Webmaster VINO.TK

You may also like...