Jižní Morava 2017: Tanzberg 2017

Vinařství Tanzberg vzniklo v roce 1999 a na počátku se do značné míry hřálo na výsluní i díky svému zakladateli – Vladimíru Železnému. To období však již pominulo a dnes je Tanzberg v nejlepším slova smyslu standardním stavebním kamenem mezi špičkovými vinaři na jižní Moravě. Není to producent pro hipstery, kteří nepijí žádné víno dvakrát a pokud není z gruzínské qveri, tak se toho ani nedotknou. Je to producent, prot ty, kteří chtějí moderní moravská vína. Překvapivě s důrazem na červená vína, cuvée a rosé.  Na Tanzberg jezdíme opakovaně, takže lze říci, že se vlastně jedná o inspekční cesty. Je to také jedno z mála vinařství, kde se vchází do sklepa po schodech…směrem vzhůru. Pro detailisty je potřeba upřesnit, že samozřejmě se následně do samotného sklepa klesá, ale první výstup je směrem vzhůru. Celkově byla návštěva ve znamení překvapení. Překvapení co se odrůd a sortimentu týče. Ti z vás, co produkci tohoto vinařství sledují delší dobu, si možná vzpomenou na zde produkovaná vína z odrůd Modrý portugal, Rulandské šedé či Veltlínské zelené. Kde že loňské sněhy jsou. Už i výraz „čočkové víno“ použitý zde pro poslední jmenovanou odrůdu zlidověl a označení Rulandského šedého jako „rezavé koleje“ patří také do slovníku místního „vedoucího.“

O to překvapivější jsou možná úspěchy současné skladby vín z Tanzbergu. Jsme na Mikulovsku (konkrétně v Bavorech) a o to větší šok je pro nás fakt, že dnes již většina produkce zdejších vín, jsou vína červená. A že úplným bestsellerem je cuvée… Stejně tak může někoho zaskočit úspěch zdejších sektů. O něco měnším překvapením respektive vůbec žádným je pohled do prodejních statistik lokálních prodejů anebo co si nejčastěji odnášejí přímo domů návštěvníci vinařství či jejich prodejny v Mikulově. Sladká vína. Velmi sladká vína. Růžový Merlot a Ryzlink. Ale to je stinná stránka aktuální moravské „eno-turistiky“ – i když proč stinná. Nyní k jednotlivým vínům:

Sekt Pinot Meunier + Pinot Noir
 
Zástupce celé škály šumivých vín z Tanzbergu se dnes již řadí mezi vyprodané. Ale třeba budete mít štěstí a ještě ho někde najdete. Složení velmi podobné svému velkému francouzskému vzoru – dvě ze tří odrůd používaných v Champagne najdete i zde. Jedná se o „blanc de noir“ tudíž Pinot Meunier a Pinot Noir stojí za tímto vínem. Jedná se o zástupce minerálních šumivých vín. Slaný, či chcete-li vápenitý nádech je zde velmi čitelný. Vůně zralá s lehkým náznakem medu. Celkově elegantní. Chuť připomíná opravdu francouzské cremanty, s tóny bílé kávy a opět minerality. Důkaz, že vyrábět v tuzemsku něco jiného než „bohémku“ má smysl. I když v jiné cenové hladině.

Ryzlink vlašský výběr z hroznů Železná 2016

Jedna z tradičních vlajkových lodí vinařství. Když Mikulov, tak vlašák. Když Tanzberg, tak Železná (shoda se jménem majitele je čistě náhodná). Už ve vůni vám napoví, že to o co se tu hraje je opět terroir respektive mineralita. Slanost, délka a né příliš intenzivní ovocné tóny – to je to, co se vám vybaví při prvním přivonění. Mineralita a slanost se projevuje i v chuti. Tu již naplno dopňuje ovoce. Ve velmi čisté a pro vlašák tradiční podobě: ananas, citrusy a dotek žlutého melounu. Je to high end ryzlink vlašský z Moravy a cena tomu do značné míry i odpovídá. Ale je to zase sázka na jistotu. Chardonnay a Sauvignon mají všude. Ryzlink vlašský sice nemáme jenom my, ale jsme v něm opravdu dobří. Mimochodem o původu této odrůdy jsme na Tanzbergu také hodně diskutovali…

Chardonnay pozdní sběr Turold 2016

Víno, které teprve přijde na trh. Odrůda, která je posledním pilířem bílých burgundských odrůd v Tanzbergu. Pinot Gris zmizel i z části odprodané vinice a malé množství Pinot Blanc je součástí bílého cuvée Pereleh. Opět z hlavní viniční tratě Turold, který v případě Chardonnay znamená, že nezrálo v dubových sudech. Ve vůni zatím decentní. V chuti svěžest, relativně dlouhé i když škála chuťových tónů není (zatím) plně otevřená.

Sauvignon pozdní sběr Turold 2016

Poslední víno z vinice Turold je stručně řečeno „light“ moravskou verzí sauvignonu z Nového Zélandu. Ve vůni vás asi nepřekvapí černý rybíz. Chuť líbívá, svěží, do tónů angreštů a lehkého doteku exotického ovoce či zralejších citrusů, chcete-li. Podtrženo příjemnou kyselinou (6,8g/l), která víno trochu posílá směrem na Nový Zéland.

Ryzlink rýnský výběr z hroznů 2015 Slunečná

Jeden ze dvou Ryzlinků rýnských z parcely nazvané Slunečná. My jsme ochutali ten „nový“, „jiný“ aneb ten, co se prodává sám. Jestliže poslední vzorek připomínal vína z Nového Zélandu, zde si za vzor vzali hlavně Moselu. Co se tedy cukru týče. Téměř 30g/l činí z tohoto vína druhý nejprodávanější vzorek Tanzbergu. Co se místní víno-turistiky týče. Co je bestsellerem se dozvíte za chvíli. Nicméně i přes určité prvotní obavy, musíme přiznat, že tu prodejnost chápeme. Můžeme se zbytkovým cukrem ve víně nesouhlasit, můžeme se o ně přít, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Prodávat se to prostě bude…

Ráchel (rosé) pozdní sběr 2016

Jeden z největších objevů návštěvy Tanzbergu. Třetí v řadě nově vzniklých cuvée, se kterými slaví úspěchy. Příběh všech tří vín a jejich jmen si nechte vyprávět od zástupců vinařství. Mají to krásně nacvičené jako na přednášce Divadla Járy Cimrmana. Já se zaměřím na víno. Barva je na první pohled docela intenzivní a to každého protřelého milovníka růžových vín vyplaší. Naštěstí není potřeba se bát. Víno je to elegantní, nenásilné, decentní. Ve vůni i chuti se lehce atypicky projevují brusinky. Chuť je dlouhá a svěží. Opravdu velké růžové víno z Moravy. Říkám víc a větší kapky. Pro upřesnění, jedná se o cuvée Pinot Meunier a Merlot.

Merlot rosé pozdní sběr pod Pálavou 2015

Jediné víno, které zde popisuji, ale na vinařství jsme jej nechutnali. Nicméně si zaslouží pozornost a zmínku. Konfrontován jsem s ním byl letos již několikrát a vždy zhruba s popisem: „Víme, že vám to nebude chutnat, ale ono se to prodává tak dobře.“ V čem je pointa? Opět v cukru. Tento růžový merlot nemá 30 g/l zbytkového cukru. Ani 40, ani padesát, ale rovnou 76… Sladká exploze. Cukr zabaluje tradiční tóny malin a jahod a víno se hekticky snaží nesklouznout ke kompotovým tónům. Ale překvapivě, i přes tu nálož cukru, která by i z klobásy udělala kremroli, to víno není špatné… Není to něco co by si asi milovník suchých vín dával k sobotnímu obědu, ale je o poznání lepší, než by se podle děsivých analytických hodnot mohlo zdát (navíc ještě alkohol 10% a kyseliny 6,9). Proto není překvapením, že se zde bavíme o hitu Tanzbergu mezi jeho návštěvníky. Toto víno si fyzicky odnášejí nejčastěji.

Cabernet sauvignon výběr z hroznů Turold 2011

Jak je již u Tanzbergu zvykem, Cabernet je špičkové, vyvážené, červené víno z jižní Moravy. Jen to prostě není klasický cabernet. Nečekejte Bordeaux ani víno z chile. Ale slušné, poctivé červené víno z Mikulova.

Maharal pozdní sběr 2013

Cuvée 45% Cabernetu, 45% Merlotu a 10% Frankovky je pokračováním největšího hitu Tanzbergu. Pokud o samotném CS tvrdím, že je to špičkové víno, ale porovnatelné se zahraničním CS není, v tomto případě jsou karty rozdány jinak. Je to prakticky tradiční „bordeaux –směs“ s malou přísadou Frankovky. A i typickou širokou škálu tmavého ovoce zde najdete –třešně, ostružiny, černý rybíz, borůvky. V závěru dokonce najdete postupně přístupné vrstvy, které připomínají višně, čokoládu či dotek perníku. Cuvée bývají často stále na Moravě zatracována. O to více jsem rád, že v Tanzbergu je nejprodávanějším vínem právě cuvée…

 

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...