Čekat se vyplatí

Takto staré víno to nebylo – 1923

Stal se mi nedávno takový… řekněme neobvyklá věc. Vrátili mi (reklamovali) z restaurace kam dodáváme vína, jednu láhev. To by nebylo až tak výjimečné. Ale důvod reklamace ano – „Naše obsluha zlomila korek v lahvi – vyřešte si to.“ Dilema, zda je reklamace objektivní či ne, nechám tentokrát stranou. Zaměřím se na tu láhev. Neplánovaně přede mnou stál zástupce Bordeaux, konkrétně Saint Emilion, v kategorii Grand cru classé a v ročníku 2004. Se zalomeným korkem. Tedy neprodejná věc. Co dělat, obětuji se a ochutnám jí….

Ruku na srdce, stejně asi jako 99,9% obyvatel ČR, nepiji starší velká Bordeaux ob den. Když už si láhev z tohoto regionu otevřu, tak nejčastěji v prvních letech jejich vývoje. Abych věděl jak je nastavená laťka, zda je tam potenciál nebo zda se to zrovna nepovedlo. A především se jedná o lahve základních apelací Bordeaux a Bordeaux superieur. Takže láhev Saint Emilonu Grand cru classé je sváteční záležitost a v ročníku 2004 „tuplem.“ Nebudu vás napínat. Jednalo se o Château Laroze. A jaké to bylo?

Myslíte, že kdyby to byl strašný zážitek, tak bych o něm zde psal pod tímto titulkem?:) 13 let staré Bordeaux založené na 2/3 Merlotu (dále cca 1/4 Cabernet franc a jen pár % Cabernet sauvignon) zrálo necelých 15 měsíců na dubových sudech. Samotné vinařství deklaruje, že nyní je ten správný moment toto víno vypít. Já to nezpochybňuji, jen bych byl, výjimečně, optimista a věřil mu další dva roky. Třísloviny jsou ji zaobleny a prakticky vyhlazeny ve struktuře vína. Vůně postrádá expresivní ovocné tóny tmavého ovoce, ale spíše se slila do mnohovrstevnaté masy tónů s dotekem divokosti a animosity. Ale nic výrazného. Jen elegantní dotek, příslib, přivonění. Nic vyjádřeného na „první dobrou“ – vůně vám jasně říká, že tady se už někdo uvnitř lahve dlouho rozkoukával, ale příběh vína vám „nevykecá“ samo od sebe. Musíte se snažit. Ale je to snažení příjemné. Chuť. To je ten důvod proč existuje Saint Emilion a proč se vyplatí čekat. Sametová, dlouhá, srovnaná, nic nevyskakuje výrazně nad povrch chuti. Ani třísloviny, ani alkohol, ovocné složky či nějaký nepatřičný chuťový dotek. Chuť je nezvykle jemná. Jemná proto, protože mnohá vína z Bordeaux pijeme jsou teprve polotovary. Mladé ročníky založené jen a pouze na tříslech. Toto je však vzorek vína, který ukazuje, kde je ten velký potenciál vín z Bordeaux a proč se vyplatí čekat…

Velké formáty zrají lépe..

 

 

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...