Chardonnay: Chile versus Francie

Burgundské vinice

Chardonnay je asi nejoblíbenější či nejznámější světová odrůda. S tím asi nebudou souhlasit všichni milovníci ryzlinků, zapřisáhlí fanoušci rakouských veltlínů či znojemských sauvignonů, ale to je asi tak všechno, co s tím mohou dělat.  Chardonnay je prostě fenomén, chardonnay je všude.  Od Kalifornie přes celou Evropu až do Číny, která nově objevila víno včetně jeho produkce. Nám na stole tentokrát přistály dva vzorky ze světových regionů, odkud se k nám Chardonnay nejčastěji dováží. 

Za tým Evropy nemůže nastoupit nikdo jiný než burgundské Chardonnay. Za zbytek světa mu bude čelit zástupce Chile. Konkrétně Bourgogne Chardonnay „Jacobins“ – Louis Jadot 2015 versus Chardonnay – Errazuriz Estate Series 2015. Stejná odrůda, stejný ročník, stejný objem lahve. A tím podobnost prakticky končí. Obě vína jsou rozdílná jako dvě spolužačky na třídním srazu po dvaceti letech. Jedna upjatá, v kostýmku, typická účetní, druhá rokerka v kožené bundě. Jenže – je to jen na první pohled. Nikdy na něj nedávejte. Ani u spolužaček ani u vín:) Upjatá účetní může odhodit brýle, kostýmek a být lvicí večera, z rokerky se zase může vyklubat profesionální bio-matka, která řeší farmářské trhy a bezlepkové diety.

Chardonnay – Errazuriz Estate Series 2015

Chardonnay Errazuriz

Láhev z kultovního chilského vinařství, které svůj vznik datuje před 150 lety, což jej na poměry Chile činí jedním z nejstarších producentů v této zemi. Stojí za ním rodina Errazuriz  (dnes po meči Chadwickové), které tato latinskoamerická země vděčí za dva své prezidenty a nepočítaně arcibiskupů, generálů a poslanců. Až do roku 1930 bylo Errazuriz největším vinařství na světě, které vlastnila jedna fyzická osoba. Současná jeho podoba je poněkud komornější, o to více si Errazuriz udržuje svůj status propagátora chilských prémiových vín. 

Chilská chardonnay měla dlouhodobě pověst vín na jednu skleničku. První přivonění vás ohromí, první doušek zavalí chuťové pohárky velmi intenzivní chutí podpořenou vysokým alkoholem a zrání v dubových sudech. A u druhé skleničky usnete. To naštěstí není případ tohoto vína. Vůně vám jasně napoví, že jsme zde v „Šardonově“ – šťavnaté, intenzivní, s dotekem exotického ovoce. Chuť jadrná, živoucí, tradiční zralé citrusy. Svěžest je v kombinaci s náznakem smetanovosti. Víno působí až rošťáckým dojmem. Živým, mnohovrstevnatým a rozverným.

Bourgogne Chardonnay „Jacobins“ – Louis Jadot 2015

Chardonnay Maison Louis Jadot

Burgundsko je tradiční vinařský region Francie. A Maison Louis Jadot je jedním z jeho nejzářivějších klenotů. Vinařství, které se během necelých 200 let vypracovalo z malého vinohradníka s pár hektary na jednoho z největších hráčů celé Francie. Stojí před námi jiný styl Chardonnay. Elegantní, decentní. Každý tón si musíte ve skleničce objevit, nic vám nedá zadarmo. Aromatické projevy na vás „nevyskakují“ z lahve jako u chilského Errazuriz. Už při prvním přivonění se projeví mineralita Burgundska, svěžest kombinovaná s plností, ale ne podbízivostí. Chuť je rovnoměrně rozvrstvena od prvního „ataku“ po závěrečnou dochuť. Neohromí vás dech beroucím nástupem, ale nastavenou plnost drží až do závěru.  

Necháme na vás, zda dáte přednost „rokerce“ či „účetní“, Chardonnay z Chile nebo Francie. Naštěstí v případě vína nemůžete udělat špatné rozhodnutí. 

You may also like...