4 způsoby jak chránit vinice před mrazem

V posledních dnech a týdnech potvrdil duben oprávněnost pořekadla o „aprílovém počasí“ – jednoduše jste si nebyli jistí, zda zítra budete grilovat nebo lyžovat. Ne že by to nešlo kombinovat:) Nicméně réva vinná není tak flexibilní ve vnímání teplot jako člověk a grilování také není její oblíbená činnost. Proto vinohradům napříč Evropou hrozilo v druhé polovině dubna velké nebezpečí v podobně nenadálých mrazů. O to překvapivějších, o co teplejší byl březen a začátek dubna.

I tuzemské vinaře náhlá změna teploty zaskočila, ale výrazné mrazy zaskočily hlavně vinaře ve Francii. V Champagne, Chablis, v Burgundsku, které je posledních pár ročníků decimováno nízkými úrodami a na konec dubna tyto přírodní rány morové dorazily i do Bordeaux. Asi aby si ve Francii nikdo nezáviděl…

Mají šanci se vinaři zimě bránit? Mají, ale těžko. Jak? Logicky – templem. Prostě vinici a révu zahrát, většinou rozděláním ohňů. Ale není to tak snadné. Připomíná mi to trochu neaktuální příběh z Moravy, přímo od jednoho vinaře. Ten popisoval, že všem v dané lokalitě zmrzly vinice. Až na jednoho, který se rozhodl s mrazem něco dělat. Nakoupil speciální svíce, které umístil do vinic. První noc – mráz, všem vše zmrzlo, jeho vinice je zahřátá a v pořádku. Druhá noc – všichni mají vše zmrzlé jen on stále zahřívá vinici svícemi. Třetí noc, všichni mají vše zmrzlé. I zmíněný vinař – došly mu svíce…

V praxi lze způsoby boje s mrazem na vinici shrnout do několika bodů:

A) Ohněm respektive teplem – do vinice se rozmístí v rozestupech hořáky, balíky slámy, louče, otýpky větví či speciální svíce. Ty se zapálí a následně je to o troše štěstí aby teplo na hrozny působilo rovnoměrně a mírně. Nikdo nepotřebuje na vinohradu hrozny upéct stejně jako záchrana 10% vinic je přeci jen horší než 90%. A to ovlivní nejen rozmístění hořících předmětů, ale také vítr, jeho intenzita, směr a v neposlední řadě tlak vzduchu. Každopádně je to pro vinaře práce na celou noc.

Omrzlé vinice

Omrzlé vinice

B) Postřik – metoda atypická, kterou lze přirovnat  k metodě „nejlepší obrana je útok.“ Než réva promrzne úplně, postříká se vinice drobnou sprškou vody, která vytvoří ledovou krustu, která révu ochrání před plným promrznutím. Úspěch a totální krach této metody je oddělen jen tenkou červenou linii.

C) Vrtulník – použití moderní techniky. Nad vinice vzlétné létající stroj a pohybem rotoru promíchá studený vzduch s výše uloženým teplým vzduchem. Funguje to ale pouze při prudké změně teploty, kde je ještě nějaký teplý vzduch k promíchání k dispozici. V opačném případě se pilot jen proletí…

Ochrana vrtulníkem

Ochrana vrtulníkem

D) Dát na modlení – Pokud nemáte připravený traktor s vodním postřikem, stovky hořících svíček, desítky kolegů ochotných pracovat přes noc, či vrtulník, tak vám, jako vinaři, zbývá jediné…Modlit se.

Nemusíme se modlit, ale stačí když budeme letos vinařům napříč Evropou držet palce, aby se letošní duben ukázal jen jako záludný „apríl“ a nevzpomínalo se na něj nijak dlouhodobě ve špatném.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...