Decouvertes du Vallée du Rhone 2017

Avignon Papežský palác

O co se jedná

Největší výstava (degustační) vín údolí Rhôny, která se koná každé dva roky v Avigonu. Jedná se prakticky o průřez celé produkce jak jižní části této francouzské vinařské oblasti (Côtes du Rhône, Châteauneuf-du-Pape), tak severní (Cornas, Condrie, Hermitage). Unikátní možnost porovnat si během týdne na jednom místě malé vinaře i tradiční giganty vinařské průmyslu. A všichni mají stejnou šanci zaujmout – jednou zvolenou lahví v degustační zóně a následně na malém, jednotném stánku. Ideální pokud hledáte v této oblasti nového vinaře nebo se chcete utvrdit v tom, že váš dřívější výběr byl správný.

Papežský palác – I.degustační sál

Trendy – menší návštěvnost

V dřívějších letech se jednalo o gigantickou, masovou akci, která po týden do značné míry ovlivňovala dění regionu. Nyní se stává decentnější a pokud na ní nesměřujete a jste jen tradiční turista v Avignonu, ani si jí možná nevšimnete. Pořád zde ale můžete přechutnat vína od stovek vinařů a zúčastní se jí tisíce návštěvníků.

Čím to je?

Syrah společná odrůda obou Rhôn

Větší konkurencí dalších „vinařských podujatí“ – před nedávnem bylo Prowein, za dvě měsíce Vinexpo a do toho Vinisud a další akce. Navíc se vinařské veletrhy intenzivně zaměřily na Asii, takže ani návštěvníci z těchto slibných regionů cestu do jižní Francie vážili letos velmi vzácně. Z toho vyplývá, že pokud jste se letos podívali na degustační sál, získali jste na první pohled pocit, že jste se dostali na setkání francouzské domova důchodců pro majitele vinoték. Průměrný věk jasně převažoval 60 let a mnozí z nich akci pojali jako společenskou událost, kde se mohou potkat se svými tradičními známými.

K tomu se přidává relativně tolerantní přístup organizátorů při registraci návštěvníků. Takže i přes to, že je to akce primárně určená pro profesní veřejnost, nemalý podíl zde mají koncoví milovníci vína. Takže vedle nákupčího německého řetězce může vína ochutnávat John a Mary ze Southamptonu, kteří si udělali hezký týden ve Francii nebo klub přátel vína z Nového Bydžova (pokud něco takového existuje, tak se omlouvám). Není to nic proti ničemu, ale přeci jen na takový Prowein se zmiňovaný John a Mary dostanou o něco hůře. A hlavně podstatně hůře se dostanou ke skleničce vína. Resume je, že Decouvertes se čím dál více stávají spíše setkáním s vinařskými novináři z celého světa a mnohá větší vinařství tento veletrh používají ke svému PR a organizování večírku pro své klienty. Prostě vývoj…

Mapa Severní a Jižní Rhôna

Trendy – víno

To je to oč tu běží. Lze je shrnout do několika bodů. Jednak Mourvedre stále posiluje. Ta dříve bezvýznamná součást GSM – tradičního složení většiny vín jižní Francie – navyšuje svůj podíl ve vínech. Na úkor Grenache.

Bio kam se podíváš

Bio, organické hrozny a bio dynamika – to jsou moderní trendy v současném světě vína. A Rhona se tomu nevymyká. I když to nikdy nebyl region, kde by se chemikálie používaly ve velkém, nástup bio je zde zřejmý. Prakticky každé druhé vinařství se chlubilo nějakou variantou zeleného loga. Co se týče vlivu na kvalitu a chuť vína – velmi individuální. I bio vína dokáže být nepitelné. A naopak.

Vinařství Alain Jaume & Fils

Mládí vpřed

Generační obměna probíhá i na Rhoně. Spousta vinařů nedosahuje ani 30-ky nebo jsou těsně po „kristových létech.“ S tím souvisí neotřelé přístupu k výrobě vína, etiket a značení vína. Prostě i jeden z nejtradičnějších regionů Francie se mění. Ale paradoxně jeden z největších objevů veletrhu byl od vinaře pokročilého věku s rukou velikosti menší rodinné pizzy, který neměl ani webovky a etiketu měnil naposled v roce ´72. Otázka, kterého století…

Apelační rovnocennost 

Dříve byla jižní Rhona jen a pouze o Côtes du Rhône a Châteauneuf-du-Pape. Tečka. Nyní se na slunce dere spousta nových apelací a i jednotlivé vesnice produkující Côtes du Rhône Villages (vesnice) prezentují název své obce více a více. Prostě původ hroznů, to je to o čem je dnešní svět vína. A není to jen o Gigondas a Lirac, ale všechna ta Cairanne, Rasteau, Ventoux, Luberon či Nimes opravdu stojí za pozornost. To je ta správná francouzská odpověď na příval vín z Chile a spol.

Cave de Tain

Haló, tady Sever 

Stejně tak se čím dál tím promíchává severní a jižní Rhona. Je to sice jedna vinařská oblast, ale prakticky kromě Syrahu neměli tyto dvě části toho moc společného. Ale to se mění. A to hlavně díky cenám. Paradoxně. Dříve platilo, že kde cenově končí jih, tam sever teprve začíná. S postupným zvedáním cenové hladiny „na jihu“, se vína apelací Crozes-Hermitage či Saint-Joseph dostala na úroveň Gigondasu a Liracu z jižní části. Navíc produkce vína v „syrahové“ části údolí Rhony je mnohem více koncentrována a rozdělená hlavně mezi pár gigantů – Chapoutier, Guigal, Cave de Tain, Jaboulet, Chave a další.

 


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...