Co všechno nevíte o Trolínském víně

 Trollinger je starobylá modrá moštová a stolní odrůda. Pochází pravděpodobně z jižního Tyrolska z italského regionu Trentino-Alto Adige (kde se pěstuje dodnes). V Itálii je uváděna pod názvem Schiava . Ten údajně vznikl ve 13.století, kdy se ke klasické formě vedení na pergolách přidalo pěstování v řádcích. Takto pěstovaná réva dostala název schiava (otrokyně). Jiná hypotéza tvrdí, že název má původ ve výrazu Slavonia neboli Schiavonia. (Historická země ležící mezi řekami DrávouSávou a Dunajem, rozdělená v současnosti mezi Chorvatsko a Srbsko).  Z Itálie se dostala v římské době po řece Rýn do Německa, kde je poprvé zmíněna už ve 14. století. V roce 1520 se o ní píše ve zprávě papežského legáta Alexandra, který ji zmiňuje jako oblíbenou odrůdu Martina Luthera. Český název Trolínské vychází z německého Trollinger, ten je patrně odvozen z původního Tirolinger.  V italském Trentino-Alto Adige je odrůda lokálně nazývána Vernatsch (nezaměňujte s odrůdou Vernaccia!) a je součástí vín   Vallagarina IGT a Vigneti delle Dolomiti IGT, najdeme ji i v Lombardii a v regionu Friuli-Venezia Giulia. Je zde několik jejích klonů, které jsou dnes uváděny jako samostatné odrůdy (Schiava gentile, Schiava grigia, Schiava grossa, Schiava Lombarda). V Německu je pěstována převážně jako stolní odrůda pod názvy Frankenthal (název je odvozen od města Frankenthal v Bádensku-Wurtembersku a podle francouzské wikipedie se jedná o modrou německou odrůdu příbuznou Chasselas pěstovanou v německém regionu Palatinat a Bádensku – Wurtembersku) či Black Hamburg. Ten vychází z faktu, že z přístavního města Hamburg se v 18.století dostala do Anglie, kde ji začal pěstovat ve skleníku zahradník Warner. Poté, co získala na popularitě, byla ve větším množstvím pěstována v zahradách Cumberland Lodge ve Windsoru, v Hampton Court Palace a Sillwood Park. V Itálii je vysázena přibližně na 3.400 hektarech, v Německu na 2.500 hektarech. Najdeme ji však po celém světě – ve Francii byla už v letech 1840 až 1940  pěstována v regionu Thomery poblíž Fontainbleau jako Chasselas de Thomery. Dále ji najdeme v Argentině, Rakousku, Bulharsku, Kanadě, Belgii, Švýcarsku, Francii, Indonésii, Japonsku, Anglii a Chile. U nás není zapsána ve Státní odrůdové knize ČR. Vinařský zákon nepovoluje vyrábět z této odrůdy ani zemská vína. Můžete ji ale najít u několika malopěstitelů. 

Víno: Dobré Trolínské je rubínové barvy, aromatické, příjemně harmonické, s vyšší kyselinkou, s nízkými taniny, nižšího obsahu alkoholu a vystihují jej atributy „svěží“ a „šťavnaté“. Nepotřebuje dlouhou dobu zrání, pije se mladé.  Z nejlepších hroznů se dočkáme vín s vyšším obsahem taninů, schopných i několikaletého zrání, s výrazným ovocitým buketem a s osobitou, jemně muškátovou chutí s náznakem mandlové hořčinky, jakou příliš červených vín nevykazuje.

Velká část Trolínského končí v cuvée s odrůdou Frankovka. Výsledné víno je plné a tělnaté. Můžeme se setkat i s odrůdovými rosé lososově růžové barvy. Bohužel se často setkáme i s průměrnými ovocitými víny světlé barvy z neredukovaných sklizní.

Gastronomie: Trolínské platí za „švábský národní nápoj“ a doporučuje se zde k steakům, telecímu, králičímu masu, pokrmům z vnitřností a k neutrálním týpům sýra. Je vhodné i k pečenému kuřeti, smaženým játrům a sekané.

Použite obrázky: wikepediawww.winemakingtalk.com

 


You may also like...