Etikety vína

Můžeme hodnotit barvu vína, jeho vůni, převalovat jej na patře a do nekonečna popisovat chuťové nuance. Můžeme oceňovat dlouhou dochuť a odhadovat potenciál vína ke zrání. Stejně tak můžeme být odborníkem na danou odrůdu, vinařskou zemi či region. Ale…

Stejně si často vybíráme víno jen a pouze podle etikety… A kdo tvrdí, že na „obal vína“ nikdy nedal, tak jednoduše lže. Etiketa je to první, co nás na víně (lahví) zaujme.  Ať už  v regálu nebo v rukou sommeliéra u stolu v restauraci. Dokonce i u vinaře ve sklepě je to design lahve, který v nás vytváří první očekávání toho, co ochutnáme. 

Vnímání etiket vinných lahví je individuální stejně jako vnímání chutí vína. Klasické rčení „někdo rád holky, někdo zase vdolky“ lze u etiket přeměnit na „někdo je na domečky a někdo na zvířátka“:) Připravujeme seriál věnovaný neobvyklým a často bizarním etiketám na tuzemských i zahraničních lahvích. Během „rešerše“ jsme byli sami překvapeni, co všechno je možné. A zpětně jsme vytvořili několik pomyslných kategorií milovníků vína, právě podle toho, jaký styl emballage jim vyhovuje. Jestli se v některé kategorii najdete, necháme na vás, berte to jako úvod to teorie zvláštních etiket vína:)

Typ Klasik

„Když na etiketě není domeček nebo zámek, tak to není pořádné víno!“ – Obzvláště miluje vína z Bordeaux s neaktuálními, rozumějte retro etiketami z 60-tých a 70-tých let. Případně německé ryzlinky s etiketami psané „rádoby švabachem“.

Typ folklorista

Když je na etiketě pár oblečený v moravském kroji, je to značka: ideál. Pokud se okolo nich pne réva vinná, tak to nemá chybu. A kdyby vpravo dole ještě byla nějaká veselá říkačka, která by zahrnovala výrazy: „náš stareček, víno, sklípek, zdraví“, tak to kupuje po paletách.

Typ hipster

Na etikety kašle. Ideálně fixem popsané lahve. Nebo ručně napsané etikety. Ale číslované. Na raw-bio-recyklovatelném papíře. Z buničiny z konkrétní parcely v lese. Navíc láhev může být i zaprášená. Ale designově.

Typ snob

Pokud je etiketa zlatá, je vyhráno. Motiv diamantů – super. Hodně kudrlinek, to je povinnost. Navíc visačka jaká VIP celebrita víno vyrobila / vlastní / pila. Lahve musí být číslované, pískované, v dřevěné bedně se slámou. Jinak se to nedá pít…

Typ tradicionalista 

Kamarád typu klasik. Má rád na etiketách pečeti. Staré (on říká tradiční) druhy písem. Nemusí být ani moc čitelné. Etiketa může vypadat, jako by jí vinař dělal ve sklepě na počítači z raných 90-tých let. Pozor oproti hipsterských etiketám – musí to působit tak, že lépe to prostě nešlo a ne že strohost je záměr.

Typ designový milovník

Jedna tečka či čárka + název odrůdy. Víc od etikety nečeká. Strohost, čistoty, nadčasovost, skandinávský design. Žádný folklór nebo retro. 21. století v plné polní.

První díl našeho seriálu – TOP divných etiket najdete zde.

 


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...