Test šumivých vín do 200,-Kč

Vánoce jsou zde a konec roku na dosah. Čím jiným si připít, než bublinkamišampusem, šáněm, prostě šumivý vínem. A přiznejme si, že v drtivé většině si Češi připijí tradičním sektem ze Starého Plzence. Brutem nebo demíčkem. Ale: co takhle nabídnout alternativu? Proto jsme uspořádali test šumivých vín. Tuzemských i zahraničních. Známých i nově objevených. V cenové hladině do cca 200 Kč. Česká ekonomika sice roste, ale na dobu, kdy si průměrný Čech připije pravou Champagne, si ještě chvíli počkáme. A test základních frizzante za plus mínus 80Kč si necháme na nějaké méně významné období než jsou Vánoce.  Srovnali jsme převážně vína dostupná v obchodních sítích (nakoupeno v Makro) a několik vín určených pro gastronomii a vinotéky. Zde jsou výsledky:

Bohemia Sekt Chateau Radyně Extra brut hvezda1

Víno, které často bývá považováno za důkaz, že firma „jejíž jméno se neříká a která sídli vedle Plzně“ dokáže vyrobit i slušný sekt za normální peníze. Něco se ale změnilo… Bylo to zklamání, subjektivně si jí pamatujeme lepší. Se změnou etikety přišla zřejmě i změna obsahu. A ten již netáhne. Barva relativně tmavá, vůně a chuť bez jiskry zajímavosti. Cena 148,- Kč (Makro)

Sommelier Select Sekt extra brut hvezda1hvezda1hvezda05 cz_pim_339555_00-1

Jedno z pravidel vinného marketingu varuje před použitím modré barvy na etiketě. U tohoto vína navíc svítí oranžová. Sommelier select je speciální řada moravských vín pro Makro. Povětšinou velmi slušná za zajímavé peníze. Toto víno však asi nemělo svůj den. Použité odrůdy se nespojily, působí neharmonicky. Potenciál výběru vín sommelier select se tentokrát tak úplně neprojevil. Cena: 192,- Kč (akční cena v Makru, exkluzivita)

Valdo Prosecco Valdobbiadene superiore extra dry hvezda1hvezda1hvezda1

Velmi slušné šumivé víno s dlouhou dochutí. Z italských v testu chutnalo jako nejsušší, osvěžilo a vybízelo k dalšímu napití. A k tomu je také určeno. Kde koupit: Makro.

Henkell Trocken Sekt dry sec  hvezda05 cz_pim_63435_00

Kurz němčiny: trocken je suchý, že? Ale obsah vína tomu příliš neodpovídá. Ten totiž tomuto vínu přisoudil titul „průšvih testu.“  Nepitelná záležitost, která zkazí i „bouli“. Nasládlé nic s lacině působící pachutí.  Cena 172,-Kč (Makro)

Polloni Spumante brut hvezda1hvezda1hvezda05

Čisté, lehce svěží, ale jinak úzké a trochu prázdné. Ale dobrý poměr cena, kvalita. Cena: od 135,-Kč (Kupmeto CZ)

Freixenet Cordon Negro brut hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05 cz_pim_254527_00

Komplexní, šťavnaté, osvěžující, velmi dobré. Tradiční volba na jistotu u supermarketových šumivých vín. Cena: 192,-Kč (Makro)

Adrien Romet Blanc de blanc brut  hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05

Jedno z překvapení testu- pěkně zabalené a velmi dobré. Ukázka, že i ve Francii dokáží vyrobit elegantní sekt za pár korun. A navíc mu dát zajímavou etiketu. Kde koupit: Makro (exkluzivně). Akční cena 109,-Kč.

J.P.Chenet Sekt brut blanc de blanc hvezda1hvezda1

Neurazí ani nenadchne, lahev vypadá seriózně, velmi krátce zavoní a zachutná a pak se chuťově vytratí. Pro nenáročné zákazníky. Ceně odpovídá. Cena: 118,- Kč (akční cena Makro)

Spumante Millesimato 2015 brut – Contri hvezda1hvezda1hvezda1 3040

Zaujme vás láhev. Velmi elegantní. I to, že se jedná o ročníkové šumivé víno. Což je třeba v Champagne rezervováno jen pro výběrová vína. Chuť elegantní, svěží, středně plná. Na vítězství v testu to není, ale touto lahví nikdy nic nezkazíte. Cena od 159,-Kč (Kupmeto CZ)

San Martino Millesimato Prosecco di Treviso Extra Dry hvezda1hvezda1hvezda1hvezda1 cz_pim_339557_00

Velmi dobré, dlouhé, šťavnaté, zajímavý design. Prosecco ve své ideální formě (v této cenové hladině). Vítěz našeho testu. Cena: 182,-Kč (akční cena –  Makro

Prosecco Sylvoz DOC – Le Colture hvezda1hvezda1hvezda1

Klasické prosecco. Ovocné, svěží, přímo ukázkový příklad Prosecco v slušně vypadající lahvi. Navíc jej nenajdete na každé „pumpě“. Cena: od 220,-Kč (Kupmeto CZ)

Hodnocení hvězdičkami: Minimum žádná hvězda, maximum 5.

 


You may also like...