Test mladých vín 2016: Díl III. – Červená vína

Poslední kapitola našich letošních testů mladých vín je věnována moravským modrým hroznům. Jak už jsme zmínili v předchozích dílech, tuzemská mladá a svatomartinská vína jsou v daleko větší oblibě v bílé a růžové variantě. Je to paradox, když si uvědomíme, že v den svátku těchto vín na svatého Martina se podává pečená husa, která po červeném víně přímo žadoní. Oproti tomu do pozadí zatlačené Beaujolais Nouveau si ve své červené variantě „lebedí“ a jeho růžová a bílá varianta (Macon Villages Nouveau zvaná) je jen čistým doplňkem sortimentu. Je nepopiratelným faktem, že francouzské mladé Beaujolais i tuzemské Svatomartinské víno jsou marketingovým tahem. Úspěšným a veskrze sympatickým. Příběhům o nově obnovené tradici staré více jak 800 let možná nevěří ani ve Vinařském fondu a v reklamce, které zadali propagaci mladých vín. Ale to nemění nic na tom, že nám sychravé počasí v listopadu mohou tato vína rozveselit. Pojďme se tedy podívat na pár vzorků červených vín z ročníku 2016, který původně vypadal na průšvih a nakonec to (snad) nedopadlo tak špatně:

Svatovavřinecké zemské Svatomartinské 2016 – Mádl vinařství hvezda1hvezda1hvezda1hvezda1svm-svm

Jediný zástupce své odrůdy. Oproti modrý portugalům byl prostě ve výhodě díky svému přirozenému charakteru, chcete-li struktůře. Kořenitost. Je je první dojem, který vás u tohoto vína napdne. Hned za ním ovocnost. Aby ne, ta by (nebo měla by být) u všech mladých vín. A ten důvod, proč asi všichni tato vína pijeme a vyhledáváme – šťavnatost. Ten moment, který nás vybízí se znovu a znovu napít. Ten je taky přítomen. Etalon mezi mladými víny. Kde koupit: Baravin. Cena cca 120,-Kč. 

Modrý portugal zemské Svatomartinské 2016 – Mádl vinařství  hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05

Vůně čistě ovocná, elegantní. Méně intenzivní než u výšše uvedeného. Tmavé peckoviny. Ty se objevují i v chuti. Svěží, kulaté, ovocné víno. Nic tím nemůžete zkazit. Kde koupit: Baravin , cena cca 120Kč.

Modrý portugal zemské Svatomartinské 2016 – Vinařství Žůrek hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05svm-vajb

Ve vůni typická ovocnost modrého portugalu. Chuť plnápeckovin, šťavnatá. Elegentní a jen o čárku za výše uvedeným Mádlem. Kde koupit: www.vinnyujezd.cz

Modrý portugal zemské Svatomartinské 2016 – Vinařství Vajbar hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05

Třetí velmi vyrovnaný modrý portugal. Elegantní láhev. Vůně zralejšího tmavého ovoce. Chuť seriózní, elegantní, dlouhá. Je to poněkud dospělé ve svém projevu oproti výše uvedeným puberťákům. A u mladých vín přeci jen hledáme trochu té divokosti. V tomto případě se vlastně výhoda stala nevýhodou. Ale jen drobně. Kde koupit: Vinařství Vajbar.

Modrý portugal zemské Svatomartinské 2016 – Vinařství Konečný hvezda1hvezda1hvezda1svm-kon

Další slušný modrý portugal. Vůně lehčí, elegantní, s tóny peckovitého ovoce ale ne tak inzenzivní jak u Mádla či Žůrka. Chuť čistá, elegantní, šťavnatá. Velmi slušně odvedený standard.

Modrý portugal zemské Svatomartinské 2016 – Vinařství Halm hvezda1hvezda1

Ne vždy je posvícení. A toto je bohužel ten případ. Tóny přezrálosti, není elegantní, máme podezření na hrozny, které nebyly úplně par exelence. V tuto chvíli je toto víno již zřejmě vyprodané. Neřešme je více…

 

You may also like...