Svět versus Morava: Apelace

Stojíte před regálem s vínem. Zleva jsou vedle sebe vyskládány lahve jako vojáci. Na nich známé názvy jako Sauvignon, Chardonnay, Veltlínské zelené a Modrý portugal. Váš zrak zajede na druhou stranu a tam se šikují další vína. Na etiketách však nenajdete nic povědomého, jen cizokrajné názvy – Coteaux du Tricastin, Gavi a Rioja. Jsou to odrůdy? Jsou to výrobci? Proč tam prostě také nemůžou napsat chardonnay nebo cabernet?!

Možná jste se někdy do podobné situace dostali. A pokud přímo ne vy, určitě o někom s tímto dilema víte. To vzniká ze zásadního (a někdo říká, že jediného významného) rozdílu v označení tuzemských a zahraničních vín. Tedy hlavně lahví ze západní části našeho kontinentu. Ty se totiž neoznačují podle použité odrůdy, ale podle oblasti, vesnice, vinice, kopce či regionu, odkud pocházejí hrozny. Tím vznikají určité typy, kategorie vín.

Tomuto způsobu značení a řazení lahví se říká apelační systém. A i když to na první pohled vypadá, že je to záležitost vinařských velmoci jako je Francie, Itálie či Španělsko, zavádí se tento systém i ve střední Evropě a dokonce i u nás. VOC – nebo-li vína originální certifikace, jak zní kompletní název, kombinuje francouzský systém AOC (dnes AOP) a tradiční značení podle odrůd. Stručně si shrneme principy a rozdíly jednotlivých zemí a apelačních systémů.

Châteauneuf-du-Pape AOC

Châteauneuf-du-Pape AOC

Francie –AOC / AOP

Pro Francii jsou apelace základním kamenem. S myšlenkou přišli již na konci předminulého století a v život se jim ji podařilo uvézt v Châteauneuf-du-Pape na přelomu 20 a 30 let.  Prakticky všechna kvalitní francouzská vína jsou dnes v systému Appellation d’origine contrôlée. Ten byl po dlouhou dobu označován jako AOC. Od roku 2002 je postupně používána celoevropská zkratka AOP (appellation d’origine protégée). Více najdete v našem článku zde.

Itálie – DOC/DOP – DOCG

Chianti Classico DOCG

Chianti Classico DOCG

Italové se nijak netají tím, že Francie byla jejich vzorem. Sytém DOC vznikl v roce 1963 a výrazně byl pozměněn v roce 1992. Podle nových regulí se ze zkratky DOC stává DOP (C = controllata, P = protetta – chráněna). Kategorie vín DOCG se stalo nadstavbou původního DOC, které bylo příliš benevolentně udělováno široké škále vín různorodé kvality.  DOCG obsahuje italské legendy jako Amarone, Barolo a Brunello, ale také dalších cca. 70 dalších typů vín ze všech italských vinařských regionů. Navíc jsou italská vín některých druhů označována doplňkovými názvy jako je Classico (Chianti,Valpolicella, Bardolino), Riserva (Barolo, Brunello, Chianti).

Španělsko – DO / DOP

Rioja DOC

Rioja DOC

V třetí hlavní evropské vinařské zemi se apelacím říká Denominación de Origen. Stejně jako ve Francii a Itálii se tento systém týká i dalších zemědělských výrobků (sýrů, olejů atd.) Je poněkud překvapením, že španělský systém vznikl dříve než ten francouzský. A to konkrétně v Rioje v roce 1924. Název DO nese 65 typů španělských vín / oblastí. Dvě z nich dostaly možnost vyššího označení DOC – Rioja a Priorat. Navíc ještě deset DO de Pago či Vino de Pago, což je označení pro vína vysoké kvality z konkrétních vinic (pago = vinohrad).

S apelačním systémem se můžeme setkat i v Portugalsku, částečně ve Švýcarsku a s jeho zaváděním také v zemích Nového světa (hlavně v USA) a střední Evropě (Německo a Rakousko).  Klíčové je však porovnání s tuzemskem:

Vína originální certifikace (VOC) vycházejí z myšlenky označování vína podle původu hroznů. Tento původ, oblast odkud hrozny pocházejí, mají společné jmenovatele ve formě mikroklimatu, podloží a celkových přírodních podmínek (terroir). V každé oblasti VOC byly určeny polohy a odrůdy, které splňují podmínky pro výrobu vína typického pro daný region. Garantem kvality vín jsou sami vinaři, kteří si hodnotí vína a jejich uvedení do kategorie VOC.

VOC Pálava

VOC Pálava

VOC vychází z principů, které se již dlouho používají ve velkých vinařských zemích západní Evropy jako je Francie, Itálie či Španělsko. Zde zavedené apelační systémy AOC, DOC či DOCG vycházejí také z principu oblasti původu hroznů. Navíc oproti tuzemskému VOC jdou ještě dál a vína po oblasti původu (často vesnici či kopci) přímo i pojmenovávají. U nás označení VOC spíše nahrazuje přívlastek a jméno odrůdy je zachováno. Ve střední Evropě jsou v používání certifikovaného původu hroznů nejdále v Rakousku (DAC) a Švýcarsku (AOC), mimo Evropu pak v Kalifornii.

VOC stučně aneb co musí víno splnit, aby bylo označeno jako VOC
Víno z tradičních a typických odrůd konkrétního vinařského regionu.
Původ hroznů jen z pečlivě vybraných poloh (viničních tratí).
Vína musí reprezentovat – zobrazovat terroir – region, odkud hrozny pochází.
Zařazení vín je uskutečněno samotnými vinaři.

Jednotlivá VOC sdružení:
VOC Znojmo 

VOC Znojmo

VOC Znojmo

Povolené odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené
Rok vzniku: 2009
Členové sdružení: DV PROMOTIONING. JOSEF DOBROVOLNÝ – VINNÝ SKLEPVINAŘSTVÍ KOŘÍNEK, S.R.O.JAN VANĚKVINAŘSTVÍ LAHOFER, A.S.VINAŘSTVÍ LÍBAL S.R.O.VINAŘSTVÍ RODINY ŠPALKOVY S.R.O.VINAŘSTVÍ WALDBERG VRBOVEC S.R.O.VINNÉ SKLEPY LECHOVICE, SPOL. S R.O.VINO HORT S.R.O.ZEMĚDĚLSKÉ DRUŽSTVO HODONICE – TASOVICKÉ VINAŘSTVÍZNOVÍN ZNOJMO, A.S.VINAŘSTVÍ SÁDEK, S.R.O. NOVÝ SKLEP SÁDEKVINICE HNANICE, S.R.O.VINAŘSTVÍ HANZEL

VOC Mikulov
Povolené odrůdy: Pálava, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré

AOC Mikulov - Reisten

VOC Mikulov – Reisten

Rok založení: 2012
Členové srdužení: ING. PETR MARCINČÁKING. HYNEK HOLÁNEKVOJTĚCH HUSEREKVINAŘSTVÍ KOVACS S.R.O.ING. MIROSLAV VOLAŘÍKVINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV A.S.SONBERK A.S.NOVÉ VINAŘSTVÍ A.S.REISTEN S.R.O.KOLBY A.S.BOHEMIA SEKT, A.S.VINNÉ SKLEPY VALTICE, A.S

VOC Pálava
Povolené odrůdy: Ryzlink vlašský
Rok založení: 2012
Členové sdružení: VINSELEKT MICHLOVSKÝ A.S. VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV A.S.TANZBERG MIKULOV, A.S.

VOC Blatnice
Povolené odrůdy: Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay

VOC Blatnice

VOC Blatnice

Rok založení: 2013
Členové sdružení: VÍNO BLATEL A.S.VINAŘSTVÍ STAŇKOVIVINAŘSTVÍ MVDR. MILAN HANAČÍKVINAŘSTVÍ JAN CÍCHAVÍNO JAN POLEHŇAVINAŘSTVÍ ALEŠ RATAJSKÝVINAŘSTVÍ JOSEF HRUŠKAVINAŘSTVÍ STRAKAVINAŘSTVÍ ING. JOSEF ŠKOPÍKVINAŘSTVÍ BRONISLAV RATAJSKÝRODINNÉ VINAŘSTVÍ HANÁKOVIVINAŘSTVÍ VYSKOČILVINAŘSTVÍ TOMÁŠ CÍCHAMLADÉ VINAŘSTVÍVINAŘSTVÍ ING. VOJTĚCH MASAŘÍKVINAŘSTVÍ PAVEL HRUŠKAVINAŘSTVÍ MICHAL ROBEKVÍNO BÍLEKVINAŘSTVÍ JOSEF VAVŘÍKVINAŘSTVÍ KŘÁPEKVINAŘSTVÍ SOVIŠVINAŘSTVÍ SMĚJSÍKVINAŘSTVÍ ING. VÁCLAV CÍCHAVINAŘSTVÍ VÁCLAV HANÁKVINAŘSTVÍ PETRATURVINAŘSTVÍ ANTONÍN HANÁKVINAŘSTVÍ KOZUMPLÍK

VOC Modré Hory

VOC Modré Hory

VOC Modré Hory

Povolené odrůdy: Frankovka, Svatovavřinecké, Modrý portugal, Frankovka rosé, Svatovavřinecké rosé
Rok založení: 2011
Členové sdružení:
RODINNÉ VINAŘSTVÍ JEDLIČKA & NOVÁK, BOŘETICE A. S. , VINAŘSTVÍ PAZDERKA BOŘETICE, VINNÉ SKLEPY ROZTOKY, S.R.O., PATRIA KOBYLÍ, A.S., VINAŘSKÝ DVŮR NĚMČIČKY, ZEMĚDĚLSKÉ DRUŽSTVO NĚMČIČKY, VINAŘSTVÍ PAVEL & RADIM STÁVKOVI, VINAŘSTVÍ LACINA, „MITOMA“ VRBICE, S.R.O., VINAŘSTVÍ V & M ZBOROVSKÝ, V.O.S., VINAŘSTVÍ BALOUN, VÍNO ZBOROVSKÝ, RODINNÉ VINAŘSTVÍ SUSKÝ, SYFANY, SPOL. S R.O., VINAŘSTVÍ VÍT SEDLÁČEK, VINAŘSTVÍ HORÁK, VINAŘSTVÍ HELENA, VINAŘSTVÍ HALM S.R.O., VINAŘSTVÍ BUKOVSKÝ S.R.O., VINAŘSTVÍ „U NOVÁKŮ“

Shrnutí

Nejpodobnější rysem mezi nově zavedeným tuzemským VOC a zahraničními AOC/DOC je název. Vychází s podobného principu – definovat původ hroznů. Ale VOC si stále drží i tradiční uvádění odrůd a jejich počet je v dané oblasti relativně velký (viz předchozí detailní popisy). Navíc tyto odrůdy se zde nekombinují do cuvée, takže rozpětí vín je širší než u zahraničních AOC/DOC. VOC tak zatím spíše nahrazuje přívlastky. Oproti tomu AOC/DOC je sice tradičnější, ale výrazně složitější – komplexnější. Pokud neznáte konkrétní apelaci, budete složitě pátrat po charakteru vína a odrůdách. Což si přiznejme – je pro tuzemského milovníka vín klíčové. Naštěstí to spousta vinařství pochopila a odrůdové složení uvádějí. Ale prostě na Veltlínské zelené či Frankovku v Bordeaux nenarazíte.


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...