Druhy uzávěrů u vína

dvedeci_380
Co drží víno v lahvi?

Víno se dříve uchovávalo v sudech a do lahví, jak je známe dnes, se pak dostalo i díky anglickým obchodníkům. Anglie totiž patřila mezi  největší odběratele francouzského vína a skleněné lahve se pro převážení vína ukázaly jako lepší varianta než předtím používané sudy.

Lahve se uzavíraly korkem – tento materiál se ve vinařství používá již od 17. století, protože je jedním z mála přírodních produktů dostatečně tvárný k udržení kapaliny ve skleněné lahvi.

Korek

Pochází většinou z dubové kůry v oblasti Středozemního moře, kdy se po sloupnutí ze stromu několik let suší a poté vaří v horké vodě. Korek má největší výhodu v tom že vínu umožňuje dýchat a zrát. Nejkvalitnější korky při dobrém skladování můžou vydržet až 25 let, poté se většinou vína přechutnají a znovu zakorkují.

korky

Korek je ovšem přírodní materiál, a tak je zde riziko napadení různými bakteriemi nebo plísněmi. Tím vzniká látka TCA (Trichloroanisol), která je hlavním původcem plesnivé pachuti, neboli vady kterou nazýváme jednoduše « korek ».

Screen Shot 2016-08-04 at 14.12.15

Systém Helix neboli šroubovací korek

Většinou se vyskytuje při použití nekvalitních korků (vyráběných slisovanou korkovou drtí), nebo při špatném skladování vína (vína jsou doporučena skladovat ve vodorovné poloze nebo šikmo s hrdlem vzhůru).

Jen pro zajímavost: cena premiového korkového uzavěru je 7-10 Kč

Občas se vyskytnou i různé fůze technologií, například korkový systém helix, který se speciální lahví která má v hrdle drážky umožní šroubový uzávěr.

Jenže – přírodní materiály mají omezené zdroje, logickým krokem je hledání jiných alternativ. Které to jsou?

 

Plastové uzávěry

IMG_8144

Kombinace korku a plastu u středně drahého prosecca no fůj !!!

Po korku jsou nejvíce používaným uzávěrem ty plastové, nejčastěji vyráběné z polyetylenu. U nich je výhodou, že zachovávají ovocnou chuť a svěžest mladých vín. Nevýhodou je ovšem to, že se vína s umělými zátkami doporučují spotřebovat do 2 let. Tyto zátky často najdeme u levných vín.

Šroubovací uzávěry (« Screw-cap »)

screewcap

Šroubovací uzávěry – screew cap

Tyto jednoduše otvíratelné uzávěry se po světě rozšířily především z australských a novozélandských vinařství. Šroubovací uzávěry se používají hlavně u bílých, růžových a lehčích červených vín a pro jejich použití je potřeba speciální lahev. U takto uzavřených lahví nehrozí riziko TCA. V dnešní době jsou k dostání i šroubovací uzávěry, které vínu umožňují dýchat.

Jen pro zajímavost: 70% novozélanských vín používá tyto uzávěry, kolega M.Severa dokonce při své cestě po Nové Zélandu už ani žádné víno s korkem v obchodě nenašel.

 

 

Skleněná zátka

678

Skleněná zátka

Elegantně vypadající skleněné zátky opatřené elastickým těsnícím kroužkem zatím nejsou tolik rozšířeny. Opět je potřeba použití speciální lahve. Výhodou těchto uzávěrů jsou jejich skvělé těsnící vlastnosti, nepropustnost, snadné otevírání a jejich opětovné využití.

Jen pro zajímavost: jeden z hlavních výrobců skleněných zátek je česká firma Preciosa.

 

 

 

 

 

 

Autorem článku je Tým Dvě Deci

You may also like...