Není Reserva jako reserva

Nedávno jsem se po delší době potkal se spolužákem. Na závěr jsme si dali kávu. Můj spolustolovník mi ozřejmil, že se teď o kávu docela zajímá, že řeší, co pije a kde. A že nedávno byl v podniku XY, kde pil kávu… „byla to ta značka, no vždyť víš, takové to bio a fair-business, ale to je jedno, byla to ale RESERVA víš?“ A slovo reserva bylo doprovázeno pozvednutým obočím, které jasně naznačovalo, že mezi námi profesionály si přece nemusíme vysvětlovat, že když je to reserva, tak je to přinejmenším boží... Pro opravdové kávomily jen dodávám, že následně si do svého šálku nasypal dva cukry a značné množství smetany…

Nebudu zde rozebírat, co a jak pije můj spolužák, ani co u mně doposud neznámé značce kávy znamená označení reserva. Pojďme se trochu detailněji podívat, co toto označení znamená ve světě vína. I zde je mu totiž dávána váha a často větší než zasloužená.

Reserva ve spoustě z nás evokuje nadstandardní, výběrové a špičkové víno. Něco, co není jen tak pro každého. Ve skutečnosti je však tento nápis na lahvi vína hojně užíván bez hlubšího opodstatnění. Stručný přehled, jak to funguje:

Španělsko:11403415_10153144584010668_25010449840041254_n

Crianza – červené víno musí zrát 2, roky z čehož 6 měsíců v sudu. Bílé a rosé musí zrát 1 rok a z toho 6 měsíců v sudu.
Reserva – červené víno zraje 3 roky, z čehož 1 rok v dubovém sudu. Bílá a rosé pak 2 roky, z čehož 6 měsíců v sudu.
Gran Reserva – vyrábí se často jen ve výjimečných ročnících. Vyžaduje 5 let zrání, z čehož 18 měsíců v sudu a 36 v lahvi. U bílých vín pak 4 roky a z toho 6 měsíců v sudu.

Itálie:

Barolo – zrání minimálně 5 let před uvedením na trh (v sudu+ lahvi)

Brunello riserva – 6 let po sklizni

Vino Nobile – 3 roky

Chianti classico – 24 měsíců

Společným jmenovatelem pak jsou nejkvalitnější hrozny vinařství či dané polohy použité k výrobě konkrétního vína – reservy.

Země nového světa (Chile, Argentina atd.). Na každé třetí lahvi zde také najdeme označení reserva. Znamená to, že víno automaticky zrálo X měsíců na sudu a pak ještě čekalo ve vinařství? Ne. Znamená to, že se jedná o nadstandardní výběrové víno? Možná, ale není to jisté. Je to znakem, že vinařství si lahve (vína) cení a řekne si za něj vyšší cenu než za své standardní? Ano.

Stručně řečeno – označení reserva a grande reserva mají v latinské Americe (ale i v Kalifornii či Austrálii) čistě informativní a komerční význam. Ano, je pravděpodobné, že reserva zrála v dubových sudech a grande reserva ještě déle. Ale nikde není záruka, jak dlouho. A také je čistě a pouze na vinařství jaká vína takto označí. Samozřejmě by bylo samo proti sobě, kdyby jako grande reservu označovalo to nejběžnější víno své produkce. K určitému posunu k uzákonění co to reserva je dochází už i v latinské Americe – v Argentině je nově již „reserva“ definována jako bílé víno zrající minimálně 6 měsíců na sudu a červené po dobu 12 měsíců.

Francie. Láhev nese honosný název Grande reserva. Můžeme se těšit? Ano i ne. Buď nám vinař chce naznačit, že se mu víno opravdu povedlo a stojí to za to nebo…marketingové oddělení zjistilo, že výraz „grande reserva“ dobře prodává a na lahvi dobře vypadá. Žádnou vazbu na kvalitu vína toto označení nemá. A to samé platí i pro Českou republiku.

Až před vámi zase někdo bude zvedat obočí, že to „pozóóór, tady máme něco výjimečného, to je rezerva…“ tak radím zachovat klid. Ona není rezerva jako rezerva. Ostatně, rezerva je i ta náhradní pneumatika, co vozíte vzadu v kufru.


Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...