Test: Co ženám chutná – 2. červená vína

Stejně jako v prvním díle testu (více zde), u červených vín bylo cílem zjistit, která červená vína chutnají ženám. Respektive, které druhy jsou pro ženy zajímavější, akceptovatelnější a které jim přímo nechutnají či je neoslovují. Cílem nebylo vytvořit univerzální názor či výsledek ve smyslu „takhle to prostě je“, ale podívat se na vína a jejich hodnocení trochu jiným úhlem pohledu, v tomto případě ženským pohledem.

Co jsme hodnotili

Opět mix 6 vín, z Moravy, Evropy a tzv. Nového světa. Zástupci jako lokálních tak globálních odrůd, cuvée i vína zrající na bariku. Nešlo ani tak o konkrétní značku, víno či vinařství, ale styl vína. Cenové rozpětí opět od cca 150Kč do cca 250Kč, tedy nižší střední cenová kategorie (ne viděno optikou sortimentu večerky na rohu).

Kdo hodnotil

Ženy. To jste asi nečekali. Skupina osmi žen různého věku z různých měst a různého stupně znalostí o víně. Vzorek 8 osob samozřejmě nemá žádnou velkou statistickou vypovídající hodnotu. Ale o to nemá ani nešlo.

Jak jsme hodnotili

Subjektivně, slepou degustací. Jednoduše proto, abychom eliminovali první dojem z lahve ještě před ochutnáním. Zkrátka, chtěli jsme se vyhnout větám typu „Jo Merlot, ten mi vždycky chutná“ nebo „Ty jo, modrý portugal, z toho jsem se minule ve Znojmě opila a nebylo mi dobře…“ Hodnotilo se od 1 do 10 bodů, deset bylo nejvíc. Šlo nám o osobní subjektivní hodnocení vína a o číselné vyjádření pocitu – chutná – nechutná nebo „je mi úplně jedno.“

Výsledky

Rovnou za začátku vám naznačíme, že pokud jste lokálními patrioty moravských vín, tak budete možná výsledky překvapeni. Oba tuzemské vzorky červených vín nesklidily příliš pozitivních reakcí. Byť od renomovaných vinařství, byly víceméně několikrát odlívány s komentářem „Ne, tohle opravdu ne“ případně s ještě příkřejším „To musí být z Moravy.“ Prostě v den testu asi nebyla dobrá konstelace pro tuzemská červená.

Na druhou stranu i dopředu tipovaný favorit – líbivé Cotes du Rhone – dopadlo za očekáváním. Tradiční mix kořenitosti, zralého červeného ovoce a středně výrazných tříslovin účastnice příliš nezaujal. Až jsme pojali podezření, zda víno nebylo lehce korkové, což se při prvotní kontrole neprojevilo. Pozitivní překvapením bylo jak dobré hodnocení, tak správný odhad na Merlot dominantně obsažený v červeném Bordeaux. Zřejmě to dokazuje vysokou popularitu této odrůdy a zároveň, že „ženy se bariků už nebojí

Ne přímo šokem, ale velkým překvapením rozhodně bylo, která dvě vína se umístila jako nejlepší – nejlépe hodnocená nebo chcete-li ta, co nejvíce chutnala. Malbec z Argentiny a Carmenere z Chile. S tím, že ještě o stupínek více zaujal Malbec s odůvodněním, že Carmenere je již moc kořenité a výrazné.

Shrnutí

Muž má být za všech okolností gentleman, vždy přistupovat citlivě a něžně. Ale pokud se červených vín týče, nebojte se ženám a dívkám nalít i výrazná, mohutná vína. A i když budou na bariku, nebojte se. Klidně šáhněte pro ně až na druhou polokouli. No ale pokud zalovíte v místním červeném vinném rybníčku…my vás varovali…

Hodnocená vína

Modrý portugal 2013 jakostní Vinařství Zapletal cca 130,-Kč 4,5 bodu – vítěz moravských vín

Cabernet sauvignon 2012 Vinařství Baloun – cca 225,-Kč 2,4 bodu – nebyl jeho den…

Côtes du Rhône Réserve 2014 – Domaine Grand Veneur – Francie – cca 240,-Kč 5 bodů – skončilo za očekáváním

Bordeaux superieur 2013 – Château Bois de Favereau – Francie – cca 240,-Kč 5,6 bodu – vítěz Evropy

Malbec premium 2014 – Domaine Bousquet – Argentina – cca 220,-Kč – 8,6 bodu – vítěz

Carmenere Estate Serie 2013 – Vina Errazuriz Chile – cca 215,-Kč – 6,9 – zůstalo ve stínu Malbecu


You may also like...