Svatomartinská vína ročníku 2015 jsou vybrána

Ve čtvrtek 29. října proběhlo druhé závěrečné kolo hodnocení vín, usilujících o získání možnosti používat od 11. 11. značku Svatomartinské. Celkem za obě kola hodnocení vinaři přihlásili 445 vzorků vín, z kterých uspělo 369. Vyšší zájem o Svatomartinská vína se projevil nejen v množství přihlášených a úspěšných vín, ale také v počtu vinařů, kterých v obou kolech hodnocení uspělo 113. Podle zpřesněných odhadů Vinařského fondu dodají vinaři na trh cca 2 300 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2015.

Nejrozmanitější nabídku, tedy největší počet vzorků Svatomartinských vín najdeme letos u bílých vín (167). Svatomartinských odrůdy Müller Thurgau bude 97, Muškátu moravského 44 a Veltlínského červeného raného 23. Bílá Svatomartinská vína doplní 3 vína cuvée, neboli směs z více uznaných odrůd.

U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 103 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 61, Zweigeltrebe 31, Modrého Portugalu 10 vín a 1 cuvée.

Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 99; Modrého Portugalu 61, Svatovavřineckého 36 vín a 2 cuvée.

„Dokladem kvality ročníku je i procento úspěšných vín. Zatímco loni komise přidělila možnost používat známku Svatomartinské jen necelým 80 % vín, letos to bylo cca 83 %. Vinařů, vzorků i lahví vín tak letos bude historicky nejvíce. Letošní Svatomartinské bude navíc ještě o něco kvalitnější, než na co jsou milovníci těchto prvních vín ročníku zvyklí,“ komentoval po skončení hodnocení Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Konečné množství Svatomartinských vín ročníku 2015 může ještě stoupat. Předpoklad vychází z množství dosud objednaných jednotných záklopek na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, kterým byla během hodnocení udělena možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více, a mají tedy možnost záklopky ještě přiobjednat.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již pojedenácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Zdroj: Wineofczechrepublic.cz

You may also like...