Recept na tento týden – Bobří ocas třikrát jinak

Jeden z nejoriginálnějších receptů nám poskytl gurmet-kritik Vladimír Poštulka, jeden z nejznámějších hodnotitelů české gastronomie .

Bobří ocas třikrát jinak

Recept č.1 – Bobří ocas po českuAmerican_Beaver

Bobří ocas se v české kuchyni vyskytoval již v 16.století. Recept zapsal Jan Severin v kuchařské knize roku 1520.

Potřebujeme k tomu: bobří ocas, 2 plátky bílého chleba, 2 dl červeného vína, 20 g medu, 20 g másla, 20 g mandlí, zázvor, hřebíček, muškátový květ, šafrán, pepř, sůl.

Bobří ocas opařte a zbavte srsti. Potom ho ocas vařte v osolené vodě do měkka. Plátky chleba opečte na másle, potom zalijte vínem a nechte provařit, až vznikne kaše. Kaši řádně rozmíchejte a vložte do kastrolu, do něhož pak vložíte i rozkrájený vařený ocas. Okořeňte zázvorem, pepřem, hřebíčkem, muškátovým květem a šafránem. Nakonec přidejte med. Ocas by měl být obalen lepkavou hmotou. Podávejte s chlebem. Mandle nakrájejte na plátky a každou porci jimi posypte.

Recept č.2 – Smažený bobří ocas po kanadsku:

2 bobří ocasy, 30 g másla, 30 g mouky, 2 stroužky česneku, 1 lžíce slunečnicového oleje, 2 dl sherry, 1 lžíce Worcesterské omáčky, 1 lžička sody, 2 lžíce octa, 1 lžička hořčice, 1 lžička cukru, pepř, sůl

Oholte bobří ocasy, opalte nad svíčkou, důkladně očistěte a umyjte pečlivě v teplé slané vodě. Potom je nechte přes noc namočené ve studené vodě smíchané s octem a solí. Další den vyjměte z nálevu, umyjte, pak vařte v sodném roztoku. Vařte pod pokličkou asi 10 minut. Vyjměte a osušte. Obalte ocasy v mouce ochucené solí a pepřem. Smažte na rozpuštěném másle smíchaném s olejem, na litinové pánvi podobně jako řízek. Česnek oloupejte a rozmačkejte. Smíchejte víno s hořčicí, cukrem, česnekovou drtí a Worcestershire omáčkou. Přidejte tuto směs pod bobří ocasy a duste na mírném ohni asi 10 minut, často podlévejte teplou vodou a šťávu lejte na ocasy.

 Recept č.3 – Polévka z bobřích ocasůbobr-ocas

Oholte a očistěte ocasy při zachování tuku. Nakrájejte na malé kousky. Nechte celou noc marinovat ve slané octové vodě. Potom vařte ve vodě, do které přidáte pepř, sůl, česnek, mrkev, celer, cibuli a bobkový list. Do téměř hotové polévky přidejte vaječné nudle a hrst suchého hrášku.

Zdroj obrázku: Wikipedia.


 

You may also like...