Kam na víno a na jídlo v KV během festivalu

Za pár dnů začne Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech – tradičně největší kulturní událost v tuzemsku. Do nejmenšího českého krajského města se přiřítí několik tisíc filmových nadšenců. Po  kulturním zážitku si tělo žádá i osvěžení. A aby i to bylo „kulturní“, je třeba správně vybrat tu příhodnou „osvěžovnu těla  i ducha.“ Zde je krátký výčet, kam ve Varech na víno a jídlo, samozřejmě nejen během festivalu.

Vynechali jsme stánky před hotelem Thermal i jinde, a také od nás nečekejte recenzi halušek a které moldavské sudové víno se k nim nejlépe hodí. Stejně tak vám neporadíme, jak získat VIP guest akreditaci (s nápisem „BB TR“) a jak si dát zadarmo drink s „Barťákem“ po zhlédnutí filmu. kvtipytitulka

Naše tipy jsme rozdělili do 3 zón: lázeňské centrum (to je tam, kde je azbuky víc než latinky), centrum (azbuka – latinka 50:50) a okolí (občasný výskyt azbuky). Další rozdělení je podle cenové hladiny. Tu berte jen orientačně s tím, že ceny v Karlových Varech jsou i mimo festival vyšší než třeba v Šumperku (nic proti Šumperku). Do Varů se prostě nejezdí na levný „smažák“ a „gambáč“ za 23Kč (nic proti smažáku ani gambáči).

Lázeňské centrum:

Cenová úroveň se drží nad parametry padesátitisícového města, a to i přes zjevný úbytek návštěvníků z Novosibirska, Jekatěrinburgu a dalších azbuckých turistů. Nicméně pokud hledáte top gastronomii, tak jste tu správně.

Le Marché  kvtipyLeMarche

Relativně nový počin na gastronomické mapě lázeňské města. Šefkuchař Jan Krajč připravuje prakticky každý den individuální menu. Kuchyně francouzského stylu. Kapacita relativně malá, rezervace často nutná. Při příznivém počasí můžete profitovat z terasy, která kapacitu zdvojnásobí. Vína převážně francouzská, doplněna italskými a moravskými. Navíc kvalitní rozlévaná vína.

Cenová hladina: vyšší střední. Mariánskolázeňská 4, 360 01 Karlovy Vary, www.le-marche.cz tel. 730 133 695

Hotel a restaurace Embassy (mapa)kvtipyEmbassy

Během festivalu hlavní sídlo poroty, takže volná kapacita restaurace bude značně omezená. Nicméně kombinace perfektní polohy (přímo naproti GH Pupp), jedné z nejlepších kuchyní v KV, bohatého vinného lístku a zahrádky na sousedním mostě přes řeku Teplou. Pokud chcete pojmout festival jako hvězda, je Embassy tip pro vás.

Cenová hladina: Vysoká. Nová louka 296/21, 360 01 Karlovy Vary, www.embassy.cz , 353 221 161

Hotel Promenáda (mapakvtipyPromenda

Stálice na karlovarském gastronomickém nebi. Dlouhodobý „benchmark“ pro místní restaurace, který se však více zaměřuje na udržení svého statusu luxusní restaurace než na dynamický vývoj ve své kuchyni. Lokace uprostřed lázeňské zóny, na dohled od vřídla. Široká škála zahraničních vín doplněná moravskými z rodinného vinařství majitelů hotelu.

Cenová hladina: Vysoká. Tržiště 381/31, www.hotel-promenada.cz, tel. 353 225 648


Bokovka – dočasná pobočka v KV (mapa)

Je již tradicí, že po dobu KV festivalu se známý pražský vinný bar přesune do festivalového města. Momentálně mateřská provozovna prochází restartem pod hlavičkou skupiny Ambiente, takže je dost možné, že novinky budou právě otestovány na festivalu. Podnik je umístěn v jednom z promítacích míst, sice v centru, ale poněkud stranou od hlavního proudu návštěvníků. Což je možno považovat jen a jen za pozitivní.

Cenová hladina: Těžko říct. Bokovka v Husovce – Husovo nám. 270/2

Centrum:

Charleston (mapa)KVtipyCharleston

Začneme největší klasikou. Více jak 10 let na jednom místě, sázka na jistotu. Pokud se chcete od Thermalu jen na chvíli projít a dát si skleničku, láhev či rovnou večeři, máte záruku, že už nebude aplikován lázeňský příplatek, přičemž je zachována kvalita. Vína od tradičních moravských vinařů (Tanzberg, Mádl) po univerzální škálu francouzských, italských a chilských vín.

Cenová hladina: Střední až vyšší střední. Bulharská 1273/1, www.charleston-kv.cz , 353 230 797

Pizzeria Palermo (mapa)KVtipyPalermo2

Tradiční karlovarská gastroadresa, nedávno znovu otevřená. Pokud chcete jít do pizzerie nejen na pizzu, jste tu správně. Palermo je někde na pomezí mezi pizzerií a ristorante. Ale v tuzemsku název „pizzerie“ přeci jen více táhne, i když na menu najdete od pizzy hodně odboček. Vína od základních Pinot grigio a Soave až po Barolo či Brunello. Tedy vína čistě italská.

Cenová hladina: Střední. Moskevská 1526/44,  www.palermokv.cz, 353 234 222

Špunt a Knoflík (mapakvtipyspunt

Sotva měsíc stará novinka. Název originální, stejně jako příběh. Podnik je v prostorách dvou bývalých známých restaurací. „SPUNTH & KNOFLICK Company“ sázejí na jednoduchou a moderní „klubovou“ kuchyni – trocha té Itálie, k tomu burger, salát a kuřecí stripsy (to prosím není popis jednoho pokrmu!) Vína zde najdete převážně moravská od renomovaných producentů (renomovaný neznamená, že jejich lahve leží v regálech každého supermarketu). Prostředí ležérní, moderní „retro“ styl. Stojí za návštěvu, vymyká se tradičnímu karlovarskému stylu.

Cenová hladina: Střední. Bělehradská 9, www.spuntaknoflik.com, 606582451

Mimo centrum:

Retro riverside (mapa)kvtipyRetro

Opět jedna z novinek. Je potřeba vzít si kolo, auto nebo taxík, abyste se na přehradu v Březové dostali. Nicméně opustíte rušnou atmosféru města a budete v „lůně“ přírody jen tři kilometry od lázeňské zóny. Kuchyně je orientovaná italským směrem. Vína mají naturální rukopis a jsou italská a od tuzemských autentistů.

Cenová hladina:  Vyšší střední. Březová 157 , Březová u Karlových Varů , www.retroriverside.cz, 353 972 524

 

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...