Svaz vinařů ČR představil finalisty 6. ročníku Vinařství roku

Soutěž o titul Vinařství roku 2014, pořádaná Svazem vinařů ČR, už zná svoji finálovou devítku vinařských společností, které se utkají v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Hodnocení odborníky proběhne v závěru února a výsledky budou vyhlášeny na slavnostním večeru 26. března ve Veletržním paláci. Celkového vítěze spoluurčí svými hlasy stejně jako loni veřejnost.

Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 32 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce. „Změna pravidel ve smyslu poskytnutí rovné šance všem vinařstvím, kterou jsme provedli v loňském roce, přispěla ke zvýšení zájmu hlavně v řadách malých a středních vinařů. Těch se tentokrát přihlásilo o 12% více než v přechozích letech,“ uvádí prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodává: „Poprvé v historii soutěže se také do finále probojovalo vinařství, které má výrobu i své vinice v Čechách. Ostatní vinařství jsou opět moravská.“

Porota složená z 18 nezávislých významných osobností vinohradnicko-vinařského oboru udělovala v prosinci body přihlášeným vinařstvím a rozhodla o složení finálové devítky, do které se probojovali:

MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)
* Vinařství Kořínek
* Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o.
* VÍNO J.STÁVEK
STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50.001 – 250.000 l)
* SONBERK a.s.
* Vladimír Tetur
* Žernosecké vinařství s.r.o.
VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)
* CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.
* Vinařství LAHOFER, a.s.
* Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova

Druhé kolo hodnocení finalistů proběhne 23. – 25. února, kdy skupina dalších odborníků navštíví jednotlivá vinařství. Budou zde komplexně posuzovat jejich činnost v uplynulém roce a vyberou vítěze v kategoriích malé, střední a velké vinařství. Porota složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku bude u jednotlivých vinařství hodnotit objektivní a subjektivní kritéria jejich činnosti.

Zdroj: Regiony24.cz

You may also like...