Test: Zweigeltrebe

Zweigeltrebe sice není původní česká odrůda (což by podle názvu tipoval asi málokdo:), ale je u nás více než dobře zabydlená. Původní kříženec Frankovky a Svatovavřineckého se dnes pěstuje na více jak 800 hektarech vinic, což je jen o něco méně než u jeho „mateřských“ odrůd. Patří mu tak 3. místo mezi modrými odrůdami a 6 celkově.
Vína z této odrůdy jsou populární, kombinující ovocnost a určitou divokou kořenitost. Jedy z nejlepších moravských červených vín často bývají právě z Zweigeltrebe. Navíc náročnost a pochopitelnost této odrůdy je podstatně snazší než například u Pinot Noir – Rulandské modré.
K testu jsme zvolili 6 moravských zástupců této odrůdy velmi různorodého stáří. Od 2013 až po 2007. Dobrá zpráva je, že i prakticky nejstarší zástupce v testu obstál. Špatná zpráva je, že ne každé Zweigeltrebe je automaticky skvělé. Poznámka k výsledkům – Zweigeltrebe z Krásné Hory se umístilo na posledním 6. místě, ale správně by mělo být v jiném testu. Pokud bychom toto víno nehodnotili v testu této odrůdy, dopadlo by výrazně lépe. Ale prostě postrádá odrůdový charakter. Proto má i lepší hodnocení než víno v pořadí před ním.
Vinařství na Soutoku – pozdní sběr 2012 hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05
Vůně tmavého ovoce, sladkého dřeva a koření, v chuti podobné, vyvážené, s příjemnou zweigeltrebovou dochutí. Víno, které láká k dalšímu napití.
Kde koupit: NaSoutoku , Kupmeto.cz, Wine-bar.cz

Vinařství Špalkovi – jakostní 2008 hvezda1hvezda1hvezda1
Příjemně nazrálé vino, jež se nepodobá ostatním, tradiční styl, velmi harmonické, na 6 let staré jakostní víno v obdivuhodné kondici.
Kde koupit: Saler.czVinostyl.cz, Vinovin.cz

Nové vinařství – jakostní 2012 hvezda1hvezda1hvezda1
Tmavě granátové, čisté po tmavém červeném ovoci s příjemnou dochutí, avšak velmi jednodušší strukturou.
Kde koupit: Kupmeto.cz, NoveVinařství.cz, Vinum-Bonum.cz

Vinařství Baloun – pozdní sběr 2010 hvezda1hvezda1hvezda05
Šťavnatost červeného ovoce vytažena svěží kyselinou ročníku 2010, působí mladším dojmem, kratší dochuť, bez kořenitého nádechu.
Kde koupit: Global-Wines.cz,  RajMoravy.cz, La-vin.cz

František Mádl – pozdní sběr 2007 hvezda1hvezda1
Mdlá, nelákavá vůně přezrálého až zkaženého ovoce, podobně je na tom víno i v chuti. Přestože je ze skvělého ročníku, tak o jeho současných kvalitách máme pochybnosti.
Kde koupit: 

Krásná Hora – zemské 2013 hvezda1hvezda1hvezda05
Velmi netypická světlá barva, lehké tělo, šťavnaté, nekomplikované. Příjemné víno, ze kterého však nejsou cítit tóny Zweigeltrebe.
Kde koupit: Krásná hora

Test provedli: Martin Severa (Vino.tk), Martin Kozák (Vino.tk), Jan Kynčl (Vino.tk) a Petr Hanzlíček (sommelier Kampa Group). Za poskytnutí prostor děkujeme restauraci Hergetova cihelna.

Způsob hodnocení: Od 0 do 5 včetně půl bodů (hvězdiček). 0 bodů získá vinařské peklo, 5 bodů nebe. Zisk 3 bodů je už považován za úspěch a obstojné solidní víno. Výsledek vzniká průměrem hodnotících.

Test ZweigeltrebeBalounNa SoutokuKrásná HoraŠpalkoviFrantišek MádlNové Vinařství

 

You may also like...