5 důvodů proč pít Svatomartinské

Je to z Moravy – ideální pro lokální patrioty. Svatomartinské je naše, tuzemské víno. Naše tradice, jakkoliv dlouhá, ale naše. I slovo Svatomartinské zní krásně zvukomalebně. Už jsem málem zapomněli, že Martin přijíždí na bílém koni. 11. listopad je ve znamení mladých vín, nemohou nás minout. Bude to téma v TV, rozhlase, novinách i na billboardech.

Známé odrůdy – nejznámější z mladých vín je Beaujolais, ale kdo ví, že je z odrůdy Gamay? Zato Müller Thurgau, Muškát, Svatovavřinecké či Modrý Portugal známe všichni a víme, co od nich můžeme očekávat. Ovocnost, šťavnatost a svěžest.

Je to levné – s příchodem tsunami svatomartinských vín před několika lety byla nově nastavena i cenová hladina mladých moravských vín. Na rozdíl od těch mladých zahraničních, které se pohybují kolem 150,-Kč a výše, vína z Moravy sotva přelezou stokorunu (ty lepší), ale spíše se pohybují mezí 70-80Kč (ty všudypřítomné v řetězcích). Má to své výhody (za pár korun můžete ochutnat více mladých vín) i nevýhody (za 70Kč prostě šlágr nečekejte)

Lehká svěží vína – povolené odrůdy na Svatomartinská vína jsou známé tuzemské varianty. Navíc díky brzké sklizni jsou svěžího a ovocného charakteru. Ten se snadno a rychle etabluje i v lahvích. Ať ochutnáte víno bílé, růžové či červené, získá si vás poddajnou pitelností a ovocnou svěžestí. Nejsou to velká vína na dlouhé zimní večery, ani to nikdo netvrdí. Ale láhev vás potěší. Nebo dvě. Anebo… tři?

Dostupná na každém rohu – mladá vína z Moravy (a Čech) jsou velmi oblíbená a jejich popularita snad ještě nedosáhla vrcholu. Tomu odpovídá i obliba mezi vinaři a obchodníky. 11. listopadu se na trh vrhne několik miliónů lahví a bude opravdu těžké se jim vyhnout.  Od levných, ne moc zajímavých, až po plnohodnotná top vína.

A bonusový důvod č.6 – prostě protože chutnají a jsou dobrá.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...