5 důvodů proč pít Beaujolais Nouveau

Skutečná tradice – na začátku 50.-tých se vinaři snažili umístit na trh mladé víno odrůdy Gamay. V 60.letech se již přesně definovalo Beaujolais Nouveau a jeho prodej byl určen na 15. listopadu. Jenže občas tento den připadl na víkend a navíc to bylo hned po druhém nejdůležitějším francouzském národním svátku 11.11. – konec 1.světové války. V 80.letech se ustálil zvyk 3. čtvrtku v listopadu. Na počátku byl marketing, za 60 let už lze mluvit o tradici.

Ověřená kvalita – pokud by mladá vína z Gamay stála za „starou bačkoru“, asi by tento zvyk moc dlouho netrval a dnes bychom vůbec nevěděli, co to Beaujolais Nouveau je. Ale vína na jih od Burgundska a na sever od Lyonu jsou ovocná, šťavnatá a plná vůně. Protože se v průběhu desetiletí stalo mladé Beaujolais důležitou (a někdy i hlavní) částí produkce tamních vinařství, nedovolí si drtivá většina vinařů nabídnout nekvalitní produkt. Padl by stín na jejich produkci a příští rok by si u nich nikdo mladé Gamay nekoupil. Samozřejmě existují výjimky – jejich kvalita jde ruku v ruce s nízkou cenou – a najdeme je spíš v řetězcích a na benzínových pumpách. Kvalitní mladé víno z Beaujolais za 150-200,-Kč je už v dostatečné cenové hladině, aby za ni vinař nabízel kvalitu bez kompromisů.

Globální koncept – Beaujolais Nouveau není lokální záležitost a turistická atrakce jedné obce či regionu. Je to celosvětový fenomén. Od Beaujeu, přes Lyon, Paříž, Berlin, New Yourk až po Soul a Tokia. Všude znají mladé Beaujolais a vědí co znamená, když arrivée.  To svědčí o přenositelnosti chutí a charakterů mladého vína z toho regionu. Globální úspěch Beaujolais ukazuje na oprávněnost konceptu a kvalitu vín. Už více jak 60 let.

Výjimečnost – za pár dní se na nás povalí reklamní masáž ve znamení mladých moravských vín. Nebudeme jí moci uniknout. Řetězce se budou předhánět v akčních cenách, často možná i pod 50,-Kč za láhev. Co za tuto cenu dostaneme, je otázkou. Svatomartinská vína budou na každém rohu a možná je následně budeme fasovat i k natankované plné nádrži. Beaujolais Nouveau je jiné. Zachovává si svůj šarm, charakter. Nikoliv exkluzivitu, mladé Beaujolais je oslavou prvního vína, nikoliv snobskou záležitostí. Ale přeci jen jej nebude mít každá večerka na rohu či každá hospoda na sídlišti. A když přijdete na návštěvu, francouzské Beaujolais zapůsobí asi více než mladé Svatomartinské.

Perfektní k jídlu – ono se to netýká jen mladého Beaujolais, ale celkově vín toho regionu. Párování vína a jídla je úžasná záležitost, u které platí, že 1+1 může být i 3. Jsou vína, která s určitými pokrmy vytvoří fantastický zážitek. Ale musíte se přesně trefit do správné suroviny, úpravy, koření a načasování. Beaujolais je jiné. Univerzální. Když si nejste jistí nebo dokonce uděláte malou chybu, Beaujolais vám to odpustí. Hodí se totiž ke spoustě jídel. A hlavně, ke spoustě jídel, která jíte doma. A která si sami můžete snadno připravit či rovnou koupit. Uzeniny, paštiky, teriny, ale i masové ragú, směsy či méně kořenitý guláš – mladé Beaujolais je uvítá s radostí. Zeleninový salát s kousky kuřete? Jistě, jen Beaujolais Nouveau trochu podchlaďte. Díky vyšší kyselině, ovocnosti a lehkým tříslovinám je mladé Beaujolais univerzální voják v kuchyni.

A jako bonus – důvod 6. – prostě protože chutná a dobře se pije…

 

perfektní k jídlu

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...