Svatomartinská vína ročníku 2014 otevřeme již za měsíc

V úterý 11. 11. si již podesáté budeme moci připít mladými Svatomartinskými víny, a odstartovat tak svátek všech milovníků moravských a českých vín. Svatomartinská vína se od roku 2005, kdy Vinařský fond svatomartinskou tradici vzkřísil a nastartoval raketový nárůst obliby svěžích mladých vín, stala celonárodním svátkem vína a vinařství a neodmyslitelnou součástí vinařského kalendáře.

Podle informací Vinařského fondu se předpokládá, že letošní produkce opět přesáhne 2 miliony lahví.

Když byla v roce 2005 značka Svatomartinské uvedena na trh, přihlásilo se do projektu 36 vinařství. V roce 2013 vyrábělo vína pod značkou Svatomartinské už 116 vinařství. Také letos zaznamenáváme nárůst: k dnešnímu dni je přihlášeno 129 vinařů a vinařských firem. Vinařský fond očekává i přes nepřízní počasí zkomplikované sklizni raných odrůd stabilní objem vyrobeného vína. První odhady založené na potenciálu a zájmu přihlášených vinařství opět přesahují 2 000 000 lahví Svatomartinského.

Co se týče proporcionálního zastoupení bílých, růžových a červených Svatomartinských vín, ustálil se v průběhu let na vyváženém poměru, tedy cca 1/3 bílého, 1/3 růžového a 1/3 červeného. Z odrůd očekáváme největší zastoupení odrůdy Müller Thurgau, u růžových Svatovavřineckého a u červených Modrého Portugalu. Oproti minulému roku očekáváme mírný nárůst u růžových vín, kde přibyla odrůda Zweigeltrebe, kterou mezi svá Svatomartinská vína letos pravděpodobně zařadí více vinařů než v loňském premiérovém ročníku. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd. „Pro výrobu Svatomartinských vín jsou obecně vhodně rané odrůdy révy vinné, protože musí již relativně brzo dosahovat dostatečné zralosti, aby z nich vinaři stihli včas připravit kvalitní víno. Odrůdová skladba moravských a českých vín je velmi bohatá a ve vinařském světě poměrně unikátní, proto nebyl problém vybrat hned několik vhodných odrůd, a nabídnout tak spotřebitelům širokou škálu Svatomartinských vín,“ řekl mgr. Pavel Večeřa z Vinařského fondu ČR.

Svatomartinská vína

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Značku „Svatomartinské“ mohou nést vína vyráběná z těchto odrůd:

• bílé víno – odrůdy: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité suché víno
• růžové víno – odrůdy: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe
typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno
• červené víno – odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace

Svatomartinská vína si zakládají i přes své mládí na kvalitě, která je zabezpečena náročným hodnocením. „Cílem obnovení svatomartinské tradice nikdy nebylo zahltit trh miliony a miliony lahví mladých vín, ale nabídnout brzy po sklizni kvalitní vína, a představit tak natěšeným milovníkům moravských a českých vín aktuální ročník,“ pokračoval mgr. Večeřa.

Podmínky udělení značky Svatomartinské vysvětlil ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které hodnocení Svatomartinských vín zajišťuje: „Svatomartinská vína musí splňovat předem daná kritéria jak po kvalitativní, tak po senzorické stránce. A k tomu slouží právě hodnocení odborných komisí. Ne každé víno vyrobené před 11. listopadem totiž vinaři stihnou dostat do takové kondice, aby mohlo být 11. 11. v plné kvalitě připraveno ke konzumaci.“ V loňském roce také došlo k navýšení bodové hranice pro udělení známky (při senzorickém hodnocení), a tedy i ke zvýšení nároků na kvalitu.

Letos bude komise zasedat ve dnech 23. 10. a 31. 10. 2014. Vína, která budou moci nést značku Svatomartinské, budou následně zveřejněna na webu www.wineofczechrepublic.cz, kam se zároveň přesunou i všechny informace o Svatomartinských vínech z dosud samostatných webových stránek.

Každoročně pořádá Vinařský fond tradiční Svatomartinský košt, a to 11. listopadu od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody. Akce je velmi oblíbená a účastní se jí kolem pěti tisíc návštěvníků. Po celé České republice se v tento čas konají další desítky akcí oslavující svátek svatého Martina. Podrobnější informace naleznete v kalendáři akcí na www.wineofczechrepublic.cz.

Diskutovaným tématem je každoročně prognóza letošní úrody. „Původně slibný průběh ročníku 2014 z hlediska množství a zdravotního stavu hroznů ještě v druhé polovině srpna zhatilo silně deštivé počasí, které mělo za příčinu zahájení sklizně dříve, než réva vinná stačila vyprodukovat optimální množství cukrů. Současný nástup babího léta ve spojení s ranními nízkými teplotami je však balzámem na hrozny, které přečkaly silný infekční tlak šedé hniloby na hroznech révy,“ komentuje letošní sklizeň ing. Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů České republiky.

Podzimní reklamní kampaň a nový vizuál

Koncept kampaně vychází ze spojení ambasadora značky Vína z Moravy, vína z Čech Ondřeje Brzobohatého a tradičního svatomartinského husího motivu s mottem: „Husa je v troubě, Svatomartinské na stole“. Kampaň startuje v říjnu a bude využívat zejména billboardy, rozhlas (celoplošný i regionální), web, POS materiály pro vinaře, vinotéky a gastronomii, FB profil a tradiční Svatomartinský košt na brněnském náměstí Svobody. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již podesáté společně realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.

Rozšířené info ZDE.

Tisková zpráva ze dne 14.10.2014

Pro více informací, prosím, kontaktujte:
Mgr. Pavel Večeřa, Vinařský fond ČR
E-mail: vecera@vinarskyfond.cz
Tel.: +420 606 602 587

Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
Tel.: +420 519 352 072, +420 721 414 575

Ing. Martin Půček, Svaz vinařů ČR
E-mail: martin.pucek@svcr.cz
Tel.: +420 519 348 981, +420 606 743 231

Mgr. Jana Škrletová, Omnimedia, s. r. o.
E-mail: j.skrletova@omnimedia.cz
Tel.: +420 602 355 069

You may also like...