Průšvih týdne: Aneb co všechno jsou lidé schopni a ochotni koupit …

Jsem milovník starožitností a uměleckých děl a občas neodolám a navštívím aukci některého z pražských renomovaných aukčních domů, abych si většinou nic nekoupil. Není to tak dávno, co jsem navštívil předaukční výstavu s uměleckými artefakty. Ve vitríně jsem zahlédl několik evidentně starých lahví Bordeaux. Mé srdce zajásalo: zřejmě artefakty z návštěvy Andy Warhola ve Francii! Už už jsem láhve viděl ve sbírce nějakého snoba vedle plakátu campbellovy polévky. Jaké  však bylo mé zklamání, když jsem v katalogu našel zmínku o tom, že do aukce byla zařazena i kolekce starých vín Bordeaux – ročníky 1922-1927. V té době byl ovšem Andy ještě na houbách. Vitrína žhnula od halogenového nasvícení a ve mně začal hlodat červík zvědavosti. Kdo může takové víno koupit? Znalec, který ví, že víno je zkažené, a přesto si je koupí, aby měl ve své vinotéce exkluzivní kus? Návštěvám pak bude tvrdit, že je otevře při zvlášť významné příležitosti, zřejmě na svatého Dyndy…anebo víno koupí zbohatlický Jouda jen proto, aby ohromil svou partnerku – zlatokopku ?

Nebudu laskavého čtenáře dlouho napínat: Vína vydražil svalovec, který přišel v bílé teplákové soupravě se správným počtem pruhů, na krku ozdoben masivním asi půlkilovým zlatým řetězem. Doprovázela ho vysolárkovaná Barbie v růžové teplákové soupravě. Po skončení aukce jsem náhodou vyslechl telefon onoho svalovce. Volal svému známému, že má ty supr vína na grilovačku … a když jsem ho na chodbě potkal, jak nese v náručí krabici s vydraženými víny, nemohl jsem odolat a zeptal jsem se, zda má k těmto úžasným vínů i nějákou archivní kolu. Přiznám se, že jsem čekal zlý pohled nebo náznak surových úmyslů, ale k mému údivu chlapec reagoval slovy: Jéé, to mne nenapadlo! A vy byste o něčem nevěděl? Mé temné já mi hned začalo napovídat, abych koupil skleněné lahve koly a kyselinou je zpatinoval: Naštěstí ve mne zvítězil Mirek Dušín a já si vzal jeho vizitku se slovy – pokud něco najdu tak se vám ozvu. Na oboustrané vizitce bylo z jedné strany napsáno X.Y. majitel fitness centra a z druhé strany X.Y. jednatel velkoskladu s nápoji …

Tu noc jsem měl velmi neklidné spaní. Zdálo se mi, že jsem vydražil na aukci Pražského Sklepmistra, panenský ročník 1972.

PS: Doporučení obchodníkům s uměním: Ševci držte se svého kopyta !!!

PPS: Doporučení milému pánovi, který si ta vína koupil: přístě zkuste místo archivní koly cuvé vanilkové a zero max … výsledek vás ohromí.

PPPS: Stejně nechápu, proč firmy typu Správný počet proužků nebo Zaškrtnuto ještě nemají vlastní brand vína …

Jan Kynčl

Webmaster VINO.TK

You may also like...