Průšvih týdne: staré ročníky v supermarketech

Při sestavování sady vín do testu odrůdy Rulandské šedé jsem zabrousil i do místního supermarketu. Zjevnou snahou všech tuzemských řetězců je zvyšování kvality vín v jejich nabídce. Někde nás o tom přesvědčuje švihák běhající po francouzských vinicích, jinde různé sezónní nabídky – festivaly vína. To je i důvod proč se občas v regálech objeví i lahve tradičních, úzce na kvalitu orientovaných vinařství. Jejich vína jsou pak hned vedle standardní produkce. Ta útočí zlatými etiketami, nízkou cenou (relativně), a vzletnými názvy (reserva, collection, classic, original…a to u moravských vín). Samozřejmě, že zástupci tradičních vinařství  jsou nabízeny za vyšší ceny než cenová hladina obvyklá v řetězcích. A tudíž i prodejnost je výrazně v jiných objemech.

Výsledkem je níže uvedené víno. To se aktuálně nabízí v ročníku 2012 a čeká se na 2013-ku. Jaké však je překvapení když Rulandské šedé Cépage z Nového Vinařství je nabízeno v ročníku 2010. A při pohledu do plného regálu to nevypadá na poslední láhev ani na prodejní hit. Jaké bude překvapení potencionálního zákazníka, když si tuto láhev dobré víře koupí. Dva roky v regále, pod neustálým světlem, v 25°C (a možná i více). To žádnému vínu neprospěje. Natož bílému z jižní Moravy.

Je otázkou zda staré (záměrně používám slovo staré a ne archivní či lahvově zralé) lahve z kvalitních vinařství jsou cestou, jakou do řetězců dostat prémiové milovníky vína. Nebo výsledkem bude roztrpčení nad nabídkou řetězce a stín pochybnosti určitě padne i na producenta.

Pro upřesnění – láhev jsem vyfotil v karlovarském Intersparu. Je do značné míry možné, že prodeje prémiových vín v menších městech jsou natolik rozdílné od Prahy a velkých měst, že v jiných pobočkách najdete již ročník 2012. Na druhou stranu to nebyl ojedinělý případ, hned naproti od této lahev byla celá řada vín jiného moravského špičkového producenta.

20140904_113010

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...