Test: Rulandské šedé

Tentokrát jsme v testování moravských vín zvolili královnu místních bílých odrůd. Proč královnu? Rulandské šedé ve své oblibě válcuje všudypřítomné Chardonnay a i „no objevený“ Ryzlink se jí nemůže rovnat. Pokud vinař napíše na etiketu vína „rulandské šedé“, má už prakticky vyhráno, tedy prodáno. Nesmí se ale upsat. S Rulandským bílým to totiž neplatí.
Při sestavvěování sady 6 vín z této odrůdy jsme velmi rychle dospěli k prvnímu zásadnímu rozhodnutí. Tento testování „šeďáků“ rozhodně není poslední. Jejich škála na trhu a obliba je tak velká, že by bylo možné celý měsíc dva testovat jen tuto odrůdu. Druhý poznatek (po konci slepé degustace a odhalení, který vzorek je který) byl překvapením, kdy výsledky dopadly výrazně odlišně, než jsme čekali a někteří favorité se ukázali jen jako papíroví. Před testem jsme jasně preferovali suché vzorky, po odhalení slepé degustace bylo značné překvapení, že jsme na prvních dvou místech nejlépe hodnotili vína polosuchá.

 

A poznatek třetí, nejdůležitější. I když jsme zvolili vítěze testu, kvalitativně byla vína velmi blízká a celkově na vysoké úrovni. Obliba této odrůdy prostě nutí vinaře předvádět nadstandardní výkony. Takže tentokrát skončit na 6. místě rozhodně není ostuda. Více o odrůdě Rulandské šedé zde.
Rulandské šedé pozdní sběr 2013 polosuché – František Zapletal hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05
Líbivé, univerzální víno. Není mu možné cokoliv vytknout. Cukr, citrusová zralost (tak tradiční u rulandského šedého) v chuti i kyseliny v rovnováze. Vypijete láhev ani nevíte jak a budete chtít otevřít druhou.

Kde koupit: Potreby-pro-vina.cz , Vybervin.cz

Rulandské šedé kabinet 2012 polosuché – František Mádlhvezda1hvezda1hvezda1hvezda05
Auta mají Volkswagen Golf, moravská vína mají „rulandu“ od Mádla. Etalon a živoucí klasika. Tentokráte ve variantě polosuché a kabinetní. Jen těsně za prvním vzorkem. Subjektivně méně zbytkového cukru a projevu kyselin, na druhou stranu výraznější kořenitost.

Kde koupit: WineHouse.cz , VinotekaFany.cz , Maneo.cz
Rulandské šedé pozdní sběr 2013 suché – Moravino Valtice hvezda1hvezda1hvezda1
Svěří. Vyrovnané. Dlouhé. To jsou základní poznámky z degustace. Velmi seriózní rulanda, která se prostě musí líbit. A první mezi čistě suchými víny.

Kde koupit: Vino-partner.cz , Maneo.cz, VinotekaKurdejov.cz 

Rulandské šedé pozdní sběr 2012 suché (Valtická) – Reisten hvezda1hvezda1hvezda1
Subjektivně působí nasládle, i když je to suché víno. Dlouhá, ale přímá chuť. První ze dvou zástupců ročníku 2012. Relativně vyšší alkohol (13,5%) v porovnání s předchozími obral vínu trochu na „záživnosti.“ Pořád se však jedná o špičkové rulandské šedé.

Kde koupit: Kupmeto.cz , Vino-klub.cz , Vinonavasstul.cz
Rulandské šedé zemské 2013 suché – Krásná Hora hvezda1hvezda1hvezda05

Víno, které vyvolalo nejvíce diskuzí a nesoulad v hodnocení degustátorů. Proto nakonec skončilo na pátém místě, i když kvalitou je značně vysoko. Je ale citlivé na otevření. I když na šroubovacím uzávěru, potřebuje se ve skleničce trochu „rozkoukat.“ Oproti předchozím vzorkům se projevuje trochu zralejší projev ovoce ve vůni.

Kde koupit: LePanier.cz,  Kupmeto.cz,  WineHouse.cz
Rulandské šedé pozdní sběr 2012 suché – Skoupil hvezda1hvezda1hvezda05
Šesté ale nikoliv špatné. Hlavní důvod proš se rulandské šedé z vinařství Skoupil umístilo až na 6. místě je jeho vůně. Ta je velmi zralé, subjektivně jsme jí hodnotili jako starší víno. Jednalo se o druhého zástupce ročníku 2012. Chuť již vykazovala svěžest a lehkost. Pokud vám zralá vůně u této odrůdy vyhovuje, klidně tento vzorek může být pro vás vítěz.

Kde koupit: WineLink.cz,  Vino-Mikes.cz

Kvalitativní rozdíly byly malé, hodně záleželo na subjektivním pohledu na odrůdu.
Děkujeme za poskytnutí prostoru a času vinotéce Výběr vín – Milan Provazník Kladno. Testu se zúčastnili: Milan Provazník – provozovatel vinotéky, Petr Šmíd(Vino.TK) a Martin Kozák (Vino.TK)
Způsob hodnocení: Od 0 do 5 včetně půl bodů (hvězdiček). 0 bodů získá vinařské peklo, 5 bodů nebe. Zisk 3 bodů je už považován za úspěch a obstojné solidní víno. Výsledek vzniká průměrem hodnotících.

 

6x Rulandské šedé

6x Rulandské šedé

Test rulandského šedého

Test rulandského šedého

I toto naleznete v kladenské vinotéce na Hlavní třídě

I toto naleznete v kladenské vinotéce na Hlavní třídě

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...