Vinařství NEPRAŠ & Co. – první lahvování

Vinařství Nepraš patří mezi nejmladší na Moravě. Na konci srpna nalahvovali svůj vůbec první ročník – 2013. Nejedná se však o žádní nováčky, jak název napovídá, pan Nepraš je dřívějším majitelem vinařství Reisten.

Stručný popis tří nových vín:

Ryzlink vlašský 2013, kabinet  Pod Pálavou, Pavlov

V ročníku 2013, který je nultým v naší novodobé historii, jsme z našich vlastních pavlovských vinic vyrobili pouze Ryzlink vlašský, a to z vinice Pod Pálavou. Tato vinice stará více než 30 let je hluboce zakořeněná a blízkost holé stráně z Ernstenbrunnského vápence dává jejímu vínu naprosto výjimečnou mineralitu.

Mladé víno z této vinice jsme pravidelně batonovali a s potěšením sledovali, jak se pozitivně vyvíjí jeho tělo a buket. Víno je suché, zbytkový cukr pod 2 g/l a obsah alkoholu pohybující se těsně nad 11 % předznamenávají, že půjde o velmi příjemné víno.

Protože naše vinice, které jsme vysázeli v roce 2013, přinesou první úrodu v roce 2015, pro dřívější ročníky jsme obnovili spolupráci s naším starým přítelem Stanislavem Holcem, od něhož jsme nakupovali hrozny také v prvních ročnících v předešlém vinařství. Za obě strany si dovolujeme říci, že tuto obnovenou spolupráci vnímáme Stanislav i my jako „new opportunity“ a současně také jako možnost si po letech ověřit kvalitu jeho vinic.

Chardonnay 2013, pozdní sběr Stará hora, Jevišovka
Už samotné srovnání ročníků 1999 a 2013, které jsme z této vinice tehdy i nyní vyrobili, je velmi zajímavé. Po prvním přivonění se jednoznačně projeví nezapomenutelný buket, ovšem tělo vína je podstatně širší a mohutnější. Zaujme výrazná mineralita, která je důsledkem hluboko zasahujícího kořenového systému révy. Cukernatost hroznů byla při sklizni velmi blízko hranici výběru z hroznů, a protože záměr našeho vinařství je produkovat suchá vína, projevuje se tato skutečnost vyšším obsahem alkoholu. Ten je však již v mladistvém víně dobře integrován do jeho struktury.

Pinot gris 2013, pozdní sběr Nad Sklepy, Novosedly
Také s novosedelskou tratí Nad Sklepy máme z předchozích let dobré zkušenosti. V našem Pinot gris ročníku 2013 dominuje vysoká mineralita a komplexnost chuti. Již nyní vstupuje výrazná odrůdovost harmonicky doplněná lehkým tónem ušlechtilého dřeva Přirozená mikrooxidace příznivě podporuje vývoj buketních látek.

 

Více na www.vinarstvinepras.cz

You may also like...