Burčák – sezóna začíná

Konec léta je tradičně ve znamení burčáku. Spousta milovníků vína se na toto období těší, spousta burčák zatracuje a nepovažuje jej za něco vůbec diskuze hodné. Každopádně však vlnu popularity tohoto „prvního vinného dotyku“využívá spousta vinařů, kteří mohou prakticky okamžitě po sklizni realizovat relativně snadný zisk. Ale protože tato ekonomická výhoda je více jak zjevná, vrhá se na výrobu a hlavně prodej burčák spousta vinařů pochybné úrovně a překupníků ještě pochybnější.

Už ze své podstaty je burčák velmi nestabilní a krátkodobě dostupný nápoj. A v nejideálnější formě si jej vychutnáte vždy přímo „u sudu“ tedy u vinaře. Specifikum burčáku vyplývá i z jeho pouze lokální oblibě. S chutí si ho můžete vychutnat jen u nás, na Slovensku a částečně v Rakousku a Německu. Všude jinde jej považují jen za polotovar, určité stádium při výroby vína. Které však nestojí moc za pozornost. Ale u nás burčák vládne. Vždyť kombinace sladké, lehce šumivé šťávy, která má trochu alkoholu a ne příliš velkou cenu, tomu se dá jen těžko odolat…

Na konci  srpna se postupně na každém rohu vyrojí spousta prodejců. Rozdíly budou v ceně, barvě, informacích o prodávaném burčáku, ale hlavně v kvalitě. Očekávat, že u silnice v severních či západních Čechách najdete ten nejlepší výtečný jiho-moravský burčák, to by byl projev čisté naivity. Nebo při nejmenším velké riziko. Vychutnat si kvalitní burčák z kvalitní suroviny je příjemné. Ale následky z konzumace nekvalitního produktu (nejen burčáku) jsou výrazně horší.

Co to vlastně Burčák je: nedokvašený (částečně zkvašený) vinný mošt, který v ideálním stavu má harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Jedná se o mezifázi při výrobě vína. Častější v bílé variantě.V červené je vzácnější. Díky vysokému obsahu vitamínu mu bývá přisuzován pozitivní efekt na lidské zdraví.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...