Vinařství Víno HORT

Vinařství Víno Hort datuje kořeny svého vinařství do roku 1950, ale počátek aktivnější formy je dostavbou sklepa v roce 1996. Na konci roku 1999 vzniká Vinařství Jiří Hort v dnešní podobě. Vinný sklep se nachází v Dobšicích u Znojma ve sklepní uličce za školou. Vinařství Hort klade důraz na výběr zdravé suroviny s vyšším obsahem přírodního cukru, proto se nespokojí s hrozny z jedné vinařské trati či oblasti a vybírá hrozny z těch nejlepších poloh celé jižní Moravy.

U zrodu vína stojí vinohradníci, kteří své práci maximálně rozumí. Vypěstují vysoce kvalitní surovinu, která se stává naprostým základem pro výrobu kvalitního vína.  „Sami vinice nevlastníme, stojíme uprostřed mezi vinohradníky a obchodníky, vybíráme odrůdy z nejlepších poloh. Záleží nám na výnosnosti na jednom keři, aby byla menší než 2 kg s možností další redukce či ponechání hroznů na vinici na ledové či botrytické víno.“ říká Jiří Hort.

Technologie zpracování hroznů se liší podle odrůd. Při vinaření se Jiří Hort nebojí novinek a experimentů, jsou-li v souladu s přírodou a přirozenou tvorbou vína. Zároveň rád oprašuje staronové tradice. Stále více se zaměřuje na battonage a metodu sur-lie (metody využívající delšího ležení vína v průběhu vinifikace na zdravém kvasničném kalu). Největších úspěchů sbírá vinařství v technologii růžových vín. Ta jsou do značné míry specialitou vinařství Víno Hort. Růžové víno od Jiřího Horta je již dnes vyhlášené jako nejlepší nebo jedno z nejlepších na celé Moravě. To dokazují i vítězství v soutěži Jarovín rosé a další. Růžová vína vinařství Hort jsou porovnatelná s růžovými víny ze západní vinařské Evropy. Další velká část sortimentu Jiřího Horta náleží do kategorie moravských vín – VOC Znojmo. Jedná se konkrétně o Veltlínské zelené, Ryzlink a Sauvignon. Protože Jiří Hort v pravém slova smyslu patří mezi revolucionáře a pionýry nových cest mezi vinaří z Jižní Moravy, nelze se divit, že přestal z moravských hroznů vyrábět červená vína. Dle své filozofie „poloha a odrůda“ vyselektoval jako nejlepší zdroj pro svá červená vína region jižní Francie. Je tak prvním moravským vinařem, který vyrábí červená jihofrancouzská vína.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...