Bordeaux 2013 – stručný přehled

Vinařský či přírodní aspekt ročníku

To nejzásadnější hned na začátek – ročník 2013 je jedním z nejdiskutovanějších, nejkomplikovanějším a zároveň nejočekávanějším za poslední dekádu až dvě. Po ultra špičkových ročnících 2009, 2010 a po dvojici standardních 2011, 2012 přichází ročník, o kterém samotní vinaři nevědí co si myslet.

Vegetační období révy bylo ve znamení pozdního květenství, celých chladných měsíců, krupobití. Cabernet trpí nedostatečnou zralostí. Merloty, které dozrávají poněkud dříve, jsou nevýrazné a řídké, ale přeci jen v lepší kondici než mnohé cabernety. Na druhou stranu Merlot trpěl více na pozdní nasazení květenství než Cabernet, takže v ročníku 2013 není vítězů. Ukázkou toho je, že v Chateau Margaux letos vůbec do svého cuvée nedali Merlot, ale na druhou stranu provedli chaptalizaci (přidání cukru před či během fermentace).  Celkově to mají červená vína v tomto roce velmi těžké. Nemůžeme je však odepisovat paušálně. Kombinace extrémně nízkých výnosů a použití moderních technologií (=investováno spousta prostředků) dává šanci, že některá vína příjemně překvapí. Dobrou zprávou je, že bílá suchá i sladká vína budou nadstandardní. Ale když se řekne Bordeaux, tak si vybavíme jakou barvu vína…

Velká vína z Bordeaux se každoročně nabízejí v tzv. kampani enprimeur nebo-li předprodeji, kdy vinařství ohlašují postupně ceny svých vín s tím, že kupci následně své lahve uvidí za rok až dva. Za tuto dobu čekání jsou odměněni jednak lepší cenou, než za kterou je následně víno uvedeno na trh a jednak jistotou, že na ně víno opravdu zbyde.

Cenový aspekt ročníku 2013

Je všeobecně známo, že Bordeaux jako vinařský region Francie, je určitý stát ve státě. Co funguje zde, je nepřenositelné do jiných oblasti. Ceny, za které se zde prodávají vína, jsou jinde nedosažitelné. A pokud přeci jen ano, tak ne v takových objemech – viz případ Burgundska. Celkově je Bordeaux o obchodě s vínem, přímo bych řekl „byznysu s vínem.“ Zatímco všude jinde je produkce vína stále značně ve znamení svého zemědělského původu, v Bordeaux je to (někdy hlavně) také obchod. A ročníky vín v Bordeaux hrají velkou roli. Ovlivňují totiž ceny jednotlivých vín. V jiných regionech Francie je cenová volatilita max. kolem 10 – 15%, někdy spíše kryje jen inflaci. V Bordeaux v nedávných desetiletích nebyly výjimkou skoky o 50% a nedalo by nám moc práce najít i pár 100% případů (zvláště pak roky 1999 versus 2000 a 2004/2005). Od ročníku 2013 se čekala cenová korekce. A to směrem dolu. Což v Bordeaux nebývá zvykem. Máme za sebou ultra dobře hodnocené roky 2009 a 2010 a následně dva klasické 2011 a 2012. Čímž se se aktuální cenová hladina pohybuje na tzv. „historicky nejvyšším orbitu.“ Vzhledem k tomu, že v poslední době už došlo na aukcích k určitým korekcím „legendárních“ ročníků 1982,2000, 2005 očekávalo se, že závan racionality přijde i s tímto ročníkem 2013…Podle všech dosavadních cen to vypadá, že až na pár výjimek vinaři z Bordeaux zachovali určitou zdrženlivost a ceny ročníku 2013 buďto kopírují, či jdou lehce pod úroveň roků 2011 a 2012. V případě exkluzivních a v posledních letech velmi rychle na ceně získávajících vinařství je cenová korekce větší, ale poměr ceny a kvality v daném ročníku jen velmi nejistý. Paradoxně nejvýrazněji šli dolu s cenou vína 1er Grand cru classé jako Chateau Margaux a Mouton Rothschild. Shrnuto a podtrženo, ročník 2013 je příležitostí, která se vyplatí sledovat. Není to o slepém investování do známých vín. Je to o pečlivě selekci pár značek a hledání několika „černých koní“ ročníku. A že jsou k nalezení.

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...