Co je to nákup En-primeur

Kampaň „En primeur“ je unikátní způsob nákupu velkých vín (nejčastěji z Bordeaux) za velmi příznivé podmínky. Princip je jednoduchý – vinař dostane za víno zaplaceno v předstihu, rok až dva před tím než je nalahvované víno vůbec uvolněno na trh. Klient je pak odměněn za svou důvěru a trpělivost cenou, která je nižší než následně uváděná cena tržní. Velká část velkých vín z Bordeaux se ke svým zákazníkům dostává právě takto. Tento region také jako první přišel s tímto způsobem distribuce svých vyhlášených vín a dosáhl v něm skutečně globálních finančních rozměrů. Princip se snažilo a snaží opakovat mnoho vinařů z mnoha regionů, ale hmatatelnější výsledky dosahují maximálně producenti z Burgundska. A i zde je objem jen zlomkem toho, co se v kampani „en primeur“ prodá v Bordeaux.
Výhodnost nákupu vín z Bordeaux formou enprimeur nabývá na nové formě důležitosti hlavně v posledních letech, kdy dochází ke značným turbulencím poptávky na trhu, který je do značné míry ovlivňován příchodem nových klientů z Asie a dalších rychle se rozvíjejících oblastí. Proto tuto formu nákupu využívají čím dál tím častěji nejen milovníci kvalitních vín, ale také investoři, kteří v něm vidí trvalou a relativně jistou formu zhodnocení svého vkladu. Samozřejmě, že jako u každé investice, ani u vína z Bordeaux nikdy nemáte úplnou jistotu zisku. Neexistuje záruka, že víno po uvedení na trh automaticky získá výrazné navýšení ceny oproti té pořizovací. Ale to, že jeho hodnota bude stoupat je prakticky 100% jasné. Což u spousty investic ať do realit či zlata v posledních letech rozhodně neplatilo. Plus jako sekundární efekt koupě vína v této kampani je fakt, že máte jistotu, že na vás víno opravdu „zbyde.“ Není výjimkou, kdy se veškeré víno prodá přímo a hned na začátku kampaně en-primeur a následně již samotní velkoobchodníci sami spekulují s následnou cenou. I když investice do velkých vín není všespasitelná, vždy máte možnost si svou investici „vypít“, což s akciemi uděláte opravdu jen velmi těžko.
Nejčastější otázky ohledně nákupu vína en primeur:
Co je to En primeur? Nákup velkých vín z Bordeaux (a dalších regionů) „dopředu“, zálohově za nižší než budoucí tržní ceny.
V čem je výhoda tohoto nákupu? Investice do vína pro milovníka velkých vín i pro investora hledající kvalitní zhodnocení svých prostředků. Možnost dostat se ke špičce vinařského světa za nejvýhodnějších podmínek a s jistotou, že víno opravdu získáte.
Kdy dostanu svá objednaná vína? Vína zakoupená v kampani en primeur se k zákazníků, dostávají zhruba v horizontu 1,5 – 2 let od nákupu. U bílých vín je to dříve.
Proč musím na vína tak dlouho čekat? Taková jsou pravidla hry. Vinař získá finanční prostředky v předstihu a kupující je odměněn za svoje peníze, čas a důvěru výhodností koupě a často už také tím, že se k možnosti víno koupit vůbec dostane. Špičková vína jsou dnes prodávána prakticky už jen formou enprimeur.
Která vína se doporučují koupit? Otázka na kterou neexistuje jasná odpověď. Jednak každý rok se to mění. Hvězda jednoho roku může být propadákem roku příštího. Vyplatí se (stejně jako u investic do akcií) pozorovat daná vinařství a regiony delší dobu než udělat unáhlené rozhodnutí. Stejně tak je potřeba si určit, zda kupuji pro vlastní potřebu, zda mám konkrétní kupce na vína či zda-li kupuji vína pro uložení prostředků a budu je chtít v budoucnu zhodnotit prodejem. Ve všech těchto případech se kupují poněkud odlišná vína. Celkově však platí pravidlo, že pokud chci do vína investovat a nejen si polevnit svou vlastní vinnou spotřebu, je potřeba upřednostnit vína dražší, známější a s výraznějšími hodnoceními. Dále pak nakupovat po bednách a nikoliv kusech. Prodat 2 – 3 lahve je paradoxně těžší než celou bednu. Ta také ztrácí na hodnotě, když jí otevřeme. Ne náhodou jsou u prodávaných vín zkratky OWC – original wooden case – původní dřevený obal. V neposlední řadě pak sledovat doporučení nákupu v daném roce, ať od tuzemských, francouzských nebo anglosaských zdrojů.
Jaké zhodnocení vín mohu čekat? Přesný odhad by byl jako věštění z koule. Na druhou stranu trh s víny grand cru classé neustále roste a ceny, za které se tato vína před několika lety prodávala již dosáhla často svého několikanásobku. Je pravda, že v případě podprůměrného ročníku (např. 1997) nebylo prvotní navýšení ceny vín uvedených na trh s porovnání s cenami en primeur nijak výrazné. V některých případech dokonce bylo i o něco nižší. Posléze však nabralo na trvale rostoucí tendenci. U standardních a špičkových ročnících však už ve chvíli, kdy vína obdržíte, mají větší hodnotu než když jste je kupovali. Trh s víny není tak proměnlivý jako s jinými komoditami či akciemi. Je pro investory se středním a delším investičním cílem, ale na druhou stranu je to investice značně bezpečná. A příjemná..

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...